Microsoft v tomto roku chystá úplne nový Windows, ktorý je však stále veľkou „záhadou“. Otázkou ostáva, či zotrvá pri myšlienke vydávania operačného systému pod rovnakým označením alebo prinesie množstvo radikálnych zmien, ktoré si vyžiadajú nové číselné pomenovanie.

Chystá Microsoft „revolučný“ Windows?

Ako uvádza Windows Latest, k oficiálnemu oznámeniu prakticky finálnej verzie systému so zaužívaným kódovým označením „Sun Valley“ dôjde 24. júna. Počas tohto dátumu by mal systém pristáť aj u prvých vývojárov, respektíve testerov, pričom už koncom roka by sa mal dostať aj k bežným používateľom.

Screenshot / YouTube / DH Tutors

Zdroj zároveň dodáva, že Microsoft stihol medzitým ešte pozastaviť všetky aktualizácie testovacích/náhľadových verzií systému, ktoré majú už spravidla vo zvyku prichádzať do prostredia Insider programu. Gigant chce týmto spôsobom zatajiť to, čo nás čaká v „najrevolučnejšom“ Windowse za posledných 6 rokov.

NEPREHLIADNI
Najväčšia dizajnová aktualizácia Windows 10. Takto zmení staré ikony ešte z čias 95-ky

Microsoft rovnako priznáva, že v tomto období vydáva kumulatívne aktualizácie, ktoré prakticky v systéme nič nezmenia. Takýmto príkladom je aj verzia  21390.1000 určená pre vývojárov, ktorá so sebou neprináša žiadne veľké novinky či zmeny.

Brandon LeBlanc, jeden z hlavných manažérov Windows Insider programu, obraňuje takéto kumulatívne aktualizácie. Podľa neho ich Microsoft musí testovať na vydaných verziách Windows 10, kde sa hľadajú prípadné problémy a chyby. Týmto spôsobom v nemalej miere skúma aj možnosť dodávania finálnych verzií skrz takzvaný servisný kanál.

Je potrebné otestovať systém, akým dodávame aktualizácie (servisný kanál) nad buildami ešte pred vydaním. Nejde len o chyby v danej verzii operačného systému či aktualizácie, ale aj o chyby v nástroji využívanom na dodávanie takýchto aktualizácií,“ dodáva LeBlanc.

Čo Microsoft skrýva?

Sun Valley, nová verzia Windowsu 10 alebo dokonca Windows 11, prinesie razantné zmeny dizajnu naprieč celým systémom. Podľa všetkého sa spoločnosť ešte väčšmi odpúta od zaužívaných a dá sa povedať už aj archaických súčastí systému (napríklad pomaly upúšťa od dvoch ovládacích panelov), ktoré tu sú s používateľmi už od prelomu tisícročia.

Aktualizácia napríklad zefektívni prácu so vstavanými aplikáciami, ale najmä zmení vizuál ikon a okien. Tie by mali byť jednotnejšie a minimalistickejšie, a to už ako na úrovni systémových ikon alebo priečinkov, tak aj v útrobách panela úloh, ktorý sa mimochodom dočká razantnej zmeny v podobe vlastného widgetu.

Celá aktualizácia sa ponesie v duchu Fluent dizajnu, čo sa pretaví aj do jemnejších hrán aktívnych okien. Okná a kontextové ponuky rovnako nemajú pôsobiť industriálne ako tomu je teraz, čo sa dosiahne efektom plávania. Odhalenie všetkých radikálnych noviniek sa však nezadržateľne blíži a Microsoft nám zbrusu nový alebo zásadne vylepšený Windows odhalí už 24. júna.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú