MediaTek chystá 10-jadrový MT6797 procesor, poznáme detaily!

Tento rok by mohli 64-bitové procesory spoločnosti Mediatek získať značný podiel na trhu, no zdá sa, že nasledujúca generácia prinesie viac. Mediatek sa možno stane dominujúcim výrobcom. 

Sleduj FónyzČíny.sk aj na Facebooku a Google+!

Mediatek ako výrobca procesorov tento rok naozaj zažiaril. Podarilo sa im vďaka novým 64-bitovým čipom výkonnostne prekonať podobné procesory spoločnosti Qualcomm. Po minulé roky boli práve modely Snapdragon jednoznačnou voľbou mnohých používateľov smartfónov a tabletov. Tento rok budú kupujúci váhať viac a väčšina sa možno rozhodne zakúpiť zariadenie s čipom MT6752, ktorý je silnou konkurenciou pre SD615. V blízkej budúcnosti bude zrejme ohrozené aj postavenie najvýkonnejších procesorov spoločnosti Qualcomm.

16-150421111219-50

Dnes sa na internete objavili fotografie z prezentácie Mediateku, ktoré nam prezrádzajú nové informácie o ich pripravovanom procesore MT6797. Pôjde o celosvetovo prvý 10-jadrový, tri-clusterový procesor.

16-150421111219

Architektúra 10-jadrového čipu vychádza z dnes už známeho modelu, kde je niekoľko jadier menej výkonných, než tie ostatné. Výrobca sa však rozhodol namiesto dvoch clusterov použiť tri. Čo to však znamená? Procesor ponúkne spolu desať jadier, ktoré však budú rozdelené do troch „kategórií“. V prvej sa budú nachádzať štyri jadrá typu Cortex-A53 s taktom 1.4 GHz, ktoré ponúknu najlepšiu úsporu energie. Druhá kategória jadier s taktom 2 GHz poskytne vyvážený výkon a spotrebu. Bude používaná v momente, keď v systéme pobeží viacero spustených aplikácií naraz. Posledná, tretia kategória bude obsahovať jadrá typu Cortex-A72 a taktom 2.5 GHz, ktoré prinesú extrémny výkon.

16-150421111220

Vzhľadom na uniknuté fotografie by nový MT6797 (taktiež nazývaný Helios 20) mal dosiahnuť v Antutu benchmarku viac než 70 000 bodov! Ďalšie detaily o procesore sú doposiaľ neznáme, no očakáva sa podpora LTE, displejov s vysokým rozlíšením a novej generácie kamier.

Aký je váš názor na prebiehajúcu evolúciu procesorov? Prinášajú nám spoločnosti presne to, na čo už dlho čakáme, alebo to až príliš prestrelili?

Zdroj: GizChina.com

Aká je tvoja reakcia?
Milujem to
0%
Páči sa mi to
0%
Chcem to
0%
Mám to
0%
Nepáči sa mi to
0%
Neznášam to
0%
O autorovi
Dominik Juhás
Študujem informatiku na Technickej univerzite v Košiciach. Pred pár rokmi som používal len zariadenia s Androidom, no vyskúšať treba všetko a preto mám dnes iPhone 5S a Nexus 7. Vo voľnom čase sa rád venujem programovaniu, čítaniu kníh a písaniu článkov.