Inteligenčný kvocient, alebo aj IQ, dokážeme zisťovať rôznymi testami, ktoré ale mnohokrát zaberú veľa času. Psychológ Shane Frederick ešte v roku 2005 vytvoril najkratší IQ test, ktorým už za krátku chvíľu zistí úroveň inteligencie ľudí. 

Sleduj Fontech.sk aj na Facebooku, YouTube a Instagrame!

Psychológovia využívajú mnoho spôsobov, ako sa dostať do ľudskej mysle a zistiť jej úroveň inteligencie. Na dlhé otázky zrejme nerád odpovedal aj Shane Frederick z Princetonskej univerzity. Ten pred 12 rokmi vytvoriť rýchly kognitívno-reflexný IQ test, ktorý od odborníkov získal viaceré ocenenia. Jeho účelom je preskúmať inteligenčný kvocient len za pomoci 3 otázok.

Potráp mozgové závity

Ich riešenie ale nemusí byť tak jednoduché, ako sa na prvý pohľad môže zdať. Pri tomto testovaní sa mozgové „závity“ potrápia ignorovaním náhlych odpovedí a musia zvoliť pomalšie myslenie, ktoré ich dovedie k racionálnejšej odpovedi. O výške IQ ale svedčí aj rýchlosť, akou sa testovaná osoba k správnemu riešeniu všetkých otázok dopracuje. Pokiaľ si trúfaš na tento rýchly inteligenčný test, otázky k nemu nájdeš v nasledujúcich riadkoch.

Otázky:
 1. Otázka: Pálka a lopta stoja spolu 1 dolár a 10 centov. Avšak, pálka stojí o 1 dolár viac ako lopta. Aká je cena lopty?
 2. Otázka: Ak 5 strojov vyrobí 5 gadgetov za 5 minút, za koľko minút 100 strojov vyrobí 100 gadgetov?
 3. Otázka: V jazere sú lekná, ktoré každý deň zdvojnásobujú svoju veľkosť. Pokiaľ im trvá 48 dní, aby pokryli celú plochu jazera, za aký čas pokryjú len polovicu hladiny?

Nenechaj si ujsť
Umelá inteligencia Googlu pozná svoje IQ. Test však mnohých poriadne prekvapil
Odpovede:
 1. Lopta stojí 5 centov. Najčastejšou odpoveďou je samozrejme 10 centov, no v skutočnosti je cena o niečo nižšia. Lopta za 5 centov a pálka za 1 dolár a 5 centov stoja spolu 1 dolár a 10 centov. Tí, ktorí za odpoveď zvolili vyššiu sumu, boli podľa štúdie menej trpezliví ako tí, ktorí odpovedali správne.
 2. 100 strojov vyrobí 100 gadgetov za 5 minút. Na výrobu 1 gadgetu na 1 stroji je potrebných 5 minút. Výroba 100 kusov teda zaberie 100 strojom 5 minút.
 3. Lekná pokryjú polovicu hladiny jazera za 47 dní. Intuitívna odpoveď by bola zrejme 24 dní, teda polovica z celkového času. Ak sa však plocha lekien zdvojnásobuje každým dňom, tak by im zabralo len 1 deň, aby sa rozliehali po celej hladine. Od 48 dní odpočítame 1 deň a pokrytie celého jazera bude teda trvať presne 47 dní.

Odpovedal si na všetky odpovede správne alebo sa tvoja myseľ nechala zlákať jednoduchými a intuitívnymi odpoveďami?

Aká je tvoja reakcia?
Milujem to
49%
Páči sa mi to
20%
Chcem to
9%
Mám to
9%
Nepáči sa mi to
6%
Neznášam to
9%
O autorovi
Matúš Mitro
Milovník nových technológií, obzvlášť tých zo sveta smartfónov, ktoré mu učarovali už poriadne dávno. Má rád dobrú hudbu, nepohrdne kvalitným filmom, ale ani debatou o rôznych inováciách. Kontakt: [email protected]
 • Jeris Jeris

  pri prvej som sa trochu zapotil, ale ostatne dve v pohode…:)

  • Lukas Vyletel

   hlavne bolo od zaciatku jasne, ze to su chytaky :-D Ked uz clovek vie, ze to je chytak, tak uz aj tusi ze kde presne bude ten chytak. A proste merat inteligenciu tym, ze ci clovek padne na chytak je cisty fail.

 • Giovanni Ricco

  na prvej som pohorel ale dalse dve ok ;o)

 • Peter

  vysvetlenie 3, posledna veta nie je spravna

 • 1. jednoduchy postup – polovica rozdielu je cena lopty : ( 1,1 – 1 ) / 2

  2. je diskutabilna a existuje aj ina spravna odpoved – kedze nikde nie je povedane, ze tie stroje su rovnake a vykonavaju rovnaku cinnost – kedze to nie je dane, je mozne predpokladat, ze tie stroje funguju dohromady a len ich spolupracov vznikne finalny gadget, napriklad, ze kazdy stroj vyrobi cast toho gadgetu a posledny ich spoji… vtedy by to znamenalo, ze jeden gadget sa vyrobi za minutu a teda odpoved je 100

  3. logicky, to by mal vediet aj ziak zakladnej skoly :)

  • Martin Kocian

   s odpoveďou 2. si ma neskutečne potešil ;-)

 • R

  vsechno brnkacka, tak pro prvni stupen zakladky

 • Lůďa Kriška

  První dvě jak když mi někdo napoví… A poslední jsem zaváhal a dal na selský rozum který ze mě vylétl, tudíž jsem měl na mysli hned 24… Ale bylo to špatně 😅

 • kikiriki

  vsetko dobre, ake mam IQ… ?

 • Lubo

  Cena lopty môže byť napr 2 centy keď pálka bude stáť 1 dolár 8 centov

  • Peter Kmec

   Ale potom nebude pálka stáť o 1 dolár viac…
   V tvojom prípade by bola pálka drahšia o 1,06 dolára