Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Ľudstvo si vytvorilo problém, o ktorom vedci v minulosti ani len nesnívali a je tak obrovský, že má potenciál takmer úplne zabrániť ľudstvu lietať do vesmíru.

Na Zemi totiž môžeme uviaznuť kvôli vesmírnemu odpadu v kombinácii s veľkým množstvom satelitov, ktoré môžu spôsobiť takzvaný „Kesslerov syndróm“. Takáto ničivá kaskáda môže všetko skomplikovať.

Hrozbu takejto nebezpečnej udalosti zvyšujú nielen rastúce satelitné konštelácie, ale tiež šialené testy proti-satelitných zbraní, ktoré sú v niektorých prípadoch vykonávané bez akýchkoľvek bezpečnostných opatrení. Medzinárodná vesmírna stanica už má s takouto hrozbou skúsenosti a premávka na orbite je čoraz hustejšia – vedci však prinášajú inovatívne riešenia.

Riziko rastie

S varovaním pred takýmto nešťastím prišiel ako prvý Donald J. Kessler, astrofyzik a bývalý vedec NASA, po ktorom si Kesslerov syndróm, známy tiež ako kolízna kaskáda či Kesslerov efekt, vyslúžil svoje meno. S možnosťou takejto katastrofy prišiel v roku 1978, teda v dobe, keď sa na obežnej dráhe našej planéty nachádzalo oveľa menšie množstvo satelitov a tiež vesmírneho odpadu.

Vedci sa však už pred ním obávali, že narastie riziko náhodných zrážok na orbite natoľko, že bude ľudstvo nútené okolitý vesmír najprv upratať, tvrdí Európska vesmírna agentúra. Kessler predpovedal, že do roku 2000 budú zrážky s vesmírnym odpadom oveľa častejším úkazom, než zrážky s mikrometeoroidmi. Ako sa ukázalo, táto predpoveď bola prekvapivo presná a zrážky s drobnými úlomkami družíc a rakiet sa dnes funkčné stanice a satelity stýkajú pomerne pravidelne.

ESA

Zásadným problémom však bol nedostatok dát o vesmírnom odpade, vďaka čomu získal Kessler od NASA ďalšie financovanie na výskum tejto problematiky. V rámci tohto výskumu sa prišlo na to, že dovtedy odhadovaná populácia vesmírneho odpadu nebola ani zďaleka dostatočná a problém bol oveľa väčší, než ukazovali dáta NORADu (Severoamerické veliteľstvo leteckej a vesmírnej obrany).

Problém nám prerastá cez hlavu
Tento článok je dostupný členom Fontech PREMIUM

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú