Keď Amazon v júli minulého roka do sveta vypúšťal svoju seriálovú novinku The Boys, málokto sa odvážil dúfať v tak enormný úspech, aký seriál po premiére zaznamenal. Skazený svet skorumpovaných superhrdinov, ostrý a nekorektný humor spojený s R-kovou brutalitou, učaroval divákom po celom svete a The Boys sa čoskoro stal vlajkovou loďou a poznávacím znakom streamovacej služby Amazonu.

Oznámenie druhej série na seba nenechalo dlho čakať a divácke očakávanie boli v mnohých prípadoch vybičované na absolútne maximum. Svedčí o tom aj silná vlna kritiky a review bombingu po tom, čo sa Amazon odklonil od pôvodného formátu vydania celej série naraz a rozhodol sa druhú sériu vydávať epizodicky každý týždeň.

Negatívne recenzie nahnevaných fanúšikov však na celkový úspech nemali žiaden vplyv. Druhá séria The Boys sa totiž kvalitám svojho predchodcu nielen vyrovnáva, ale v mnohých smeroch ho predovšetkým po stránke vykresľovania charakterov prekonáva. Tempo úvodných epizód je síce pomalšie, finálne epizódy sú však grandióznym krvavým vyvrcholením, na ktoré sa oplatilo čakať.

Amazon Prime Video

Kde sme to boli?

Druhá séria je priamym pokračovaním svojho predchodcu, znalosť predošlých udalostí je vzhľadom na otvorený koniec povinnosťou. Kľúčovými udalosťami prvej série divákov prevedie aj krátke video v úvodnej epizóde, rozhodne sa však oplatí mať v pamäti aj  ďalšie dejové linky, ktorým sa dostáva pokračovania.

Billy Butcher konečne našiel svoju manželku, stretnutie ale malo trpkú príchuť a lovcovi superhrdinov dodalo ešte väčšie odhodlanie skoncovať s legendárnou Sedmičkou a zlovestnou korporáciou Vought, ktorá ich združuje pod svoje krídla.

Rovnakú motiváciu majú aj jeho verní bratia v zbrani, ktorí sú v Amerike hľadanými osobami číslo jeden, no každý z nich má svoje vlastné dôvody, prečo so skorumpovanými superhdinami zatočiť.

Mother’s Milk sa chce vrátiť k dcére s manželkou, Hughie sa obáva o bezpečnosť Starlight, ktorá sa ocitla pod Homelanderovým drobnohľadom a operuje na dve strany. Nezabudnuteľný a dobrosrdčený sympaťák Frenchie zasa upriamuje pozornosť na svoju platonickú lásku Kimiko, no tá sa naopak zameriava len na nájdenie svojho nezvestného brata.

Ku slovu sa samozrejme dostávajú aj členovia Seven na čele s miláčikom Ameriky Homelanderom. Ten sa neprestáva vyfarbovať ani v druhej sérii a naďalej predstavuje totálnu skorumpovanosť spoločnosti schovávajúcu sa za pekný úsmev a na mieru naordinované PR. Citeľne väčší priestor pred kamerami dostáva nesmrteľný Black Noir, ktorému asistuje A-Train, Queen Maeve aj odídenec THe Deep.

Hlbší rozmer

Herecké osadenstvo známe z prvej série dopĺňa mocný a tajuplný šéf korporácie Vought Stan Edgar, ktorého stvárnila hviezda Breaking Bad a pripravovaného pokračovania hernej série Far Cry, Giancarlo Esposito.

Amazon Prime Video

Esposito síce nedostáva v druhej sérii veľký priestor, keď sa však na obrazovke objaví, cítiť z neho nekompromisnú autoritu.Jasne to podčiarkuje napríklad dialóg s Homelanderom, v ktorom si šéf Voughtu s neohrozeným superhrdinom ako vôbec prvá postava v seriáli chladnokrvne vytrie zadok.

Prečítaj si aj
Filmová udalosť roka? Jedinečný projekt od Netflixu sa pripomína novým trailerom

Oveľa viac ako Stan Edgar na seba pozornosť druhej série upriamuje nová členka silnej Sedmičky Stormfront, ktorá si medzi verejnosťou vďaka lacným videám na sociálnych sieťach rýchlo získava masívnu popularitu.

Postava Stormfront v pokračovaní zásadne ovplyvňuje dynamiku diania a zároveň jej prostredníctvom tvorcovia jasne ukazujú, ako jednoducho sa v dnešnej dobe dá zamaskovať extrémizmus a radikalizovanie spoločnosti.

Amazon Prime Video

Zo všetkých zmienených charakterov je jasné, že druhá séria The Boys pracuje s veľkým množstvom silných a jedinečných postáv, ktorým sa tvorcovia v pokračovaní rozhodli venovať výrazne osobitejšie. Hlavná dejová línia je opäť zosobnená v podobe boja skupinky outsiderov proti miliardovej korporácii s nesmrteľnými hrdinami, tentokrát je však príbeh obohatený o množstvo dejových odbočiek.

Konečne sa dozvieme, prečo je Frenchie tak veľmi posadnutý starostlivosťou o Kimiko, stretneme Billyho rodičov a zistíme pravdu o jeho zosnulom bratovi. Tvorcovia rovnako vysvetlia niektoré z najpálčivejších otázok prvej série, predstavia postavu Lamplightera a priblížia nečakané okolnosti, ktoré predchádzali tragickým udalostiam v dome bývalej riaditeľky CIA Grace Mallory.

Veľké množstvo dejových línií síce vo väčšine prípadov funguje vynikajúco, vyberá si však svoju daň v podobe poľavenia akčného tempa, ktoré vo veľkom definovalo úvodnú sériu. Skôr, ako na násilné strety, sa druhá séria predovšetkým vo svojej prvej polovici sústredí na pomalšie budovanie jednotlivých charakterov, čo akčne ladeným fanúšikom nemusí vyhovovať.

Otravne miestami pôsobí napríklad linka spojená s Deepom, ktorý sa skrz zlovestnú cirkevnú organizáciu snaží prebojovať späť do Sedmičky a popritom sa vyrovnáva s vlastnými komplexami.

Opäť krvavá zábava

Nebyť však Deepa, nedočkali by sme sa jeho triumfálnej pózy na veľrybe Lucy, ktorá patrila k highlightom druhej série. Silnými zapamätateľnými momentami a vtipnými dialógmi je pokračovanie priam prešpikované a tvorcovia si servítku pred ústa rozhodne nedávali.

V oblasti brutálnosti sa dokonca oproti predchodcovi posunuli ešte o úroveň vyššie a pripraviť sa môžeš na explodujúce hlavy, rozštvrtenia, utrhnuté končatiny, prasknuté ušné bubienky, zlomené väzy, vztýčené prostredníky a mnoho ďalších bizarností.

Hektolitre krvi, cynizmus a čierny humor opäť hrajú prím, podobne ako v prvej sérii zo strany tvorcov ani tentokrát nejde len o náhodnú bezduchú zábavu, ale dobre premyslenú satiru na aktuálne spoločenské problémy (nielen) v Spojených štátoch.

Amazon Prime Video

Narastajúci extrémizmus, náboženský fanatizmus, rodová nerovnosť, manipulovanie verejnosti pomocou prehnitých indivíduí snažiacich sa len o vlastný blahobyt, to všetko a ešte viac je prostredníctvom jednotlivých postáv adresované.

Bezchybne v tomto smere slúži napríklad postava Stormfront, ktorá sa tvári ako zástankyňa slobôd a ochrankyňa posledných zvyškov kedysi prosperujúcej spoločnosti, no v skutočnosti je len zakomplexovanou rasistkou a prežitkom starej éry.

V tejto súvislosti nemožno nespomenúť aj herca Antonyho Starra, ktorý v podobe prehnitého Homelandara predvádza jeden z najlepších seriálových výkonov súčasnosti. Narcistický superhrdina s túžbou po obdive vo viacerých scénach vyvoláva zimomriavky, čo jeho snahu vychovávať syna a dať mu zopár otcovských rád robí ešte znepokojivejšou.

Ešte lepší ako prvá séria

Na rozdiel od svojho predchodcu už druhá séria The Boys nemala výhodu v tom, že bola len ďalším neznámym seriálom, ktorý možno „vystrelí“. Tentokrát sa k novinke upierali zraky miliónov fanúšikov s vysokými očakávaniami, hladnými po ďalšom krvavom dobrodružstve drsného cynika Billyho Butchera a zvráteného Homelandara.

Amazon Prime Video

Tvorcovia sa už nemohli spoliehať na „wau“ efekt svojho predchodcu, stavili preto predovšetkým na zručnú prácu s charaktermi a postupnom budovaní deja, ktorý vyvrcholil vo veľkolepej finálnej epizóde.

Akčné tempo síce išlo o niečo dole, jeho nedostatok tvorcovia naopak kompenzujú drsnými scénkami a karikatúrami spoločenských problémov, ktoré posunuli na celkom novú úroveň.

S odstupom času je až zarážajúce, s akou ľahkosťou a gráciou sa The Boys darí parodovať vážne spoločenské témy a zároveň pri tom divákov kráľovsky baviť. Druhá séria tak ponúka celú paletu zvrátených momentov, ktoré sa v pamäti usadia na dlhé týždne a ešte viac lákajú na príchod tretej série.

 

HODNOTENIE

9/10

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú