Nakupovanie tovaru zo zahraničných a najmä čínskych obchodov bude od druhej polovice roka 2021 drahšie ako doteraz. Vyplýva to z nariadenia Európskej únie, ktoré ustanovuje menej vypĺňania údajov pri colnom konaní, no zároveň rozširuje vyrúbenie poplatku DPH a cla aj pre tovar do hodnoty 150 €. Slovenská vláda v lete 2020 schválila novelu zákona, ktorá nadobudla účinnosť 1. januára 2021. Pravidlá pre predaj na diaľku ale začnú platiť až o niekoľko mesiacov neskôr.

Hlavnou novinkou je, že pravidlá platia aj pre zásielky do 22 €. Počet tovaru dovážaného do priestoru Európskej únie sa v posledných rokoch neustále zvyšoval, čo vytváralo veľký nápor na colné systémy. Vo veľa prípadoch sa jedná práve o zásielky s nízkou hodnotou do 22 €, u ktorých doteraz nemuseli Slováci platiť DPH a ani clo.

Pri mnohých objednávkach tak mohli obchodníci z Číny využívať systém, v ktorom uviedli na zásielku nízku cenu, aby sa balík mohol vyhnúť colnému konaniu a platby dane z pridanej hodnoty (DPH).

Aktualizácia 4.1.2021

Článok bol upravený a opätovne zaradený do vydania, aby reflektoval platné zmeny pri nakupovaní z Číny, ktoré začnú platiť neskôr, ako bolo pôvodne plánované. Zmeny podľa novej smernice EÚ tak miesto platnosti od 1. januára 2021 budú účinné až od 1. júla tohto roka.

Aktualizácia 27.8.2020

Vláda na Slovensku schválila novelu zákona, ktorá ovplyvní nakupovanie tovaru zo zahraničia, vrátane Číny. Podľa novely dôjde k zmenám pri uplatňovaní dane z pridanej hodnoty a tovar do 22 € už viac nebude oslobodený od platby DPH. Tieto zmeny v zákone vláda prevzala z európskej smernice. Po novom tak už bude pri nákupe z krajín, ktoré nie sú členskými štátmi EÚ, potrebné zdaniť aj tovar do 22 €.

Novela zákona nadobudne účinnosť 1. januára 2021, kedy začnú platiť všetky zmeny pri uplatňovaní dane z pridanej hodnoty. Samotné zdaňovanie tovaru do 22 € pri nákupe na diaľku bude kvôli pandémii koronavírusu platné až od 1. júla 2021, o čom informovala aj EÚ vo svojej smernici. Rovnaké informácie potvrdzuje poradenská spoločnosť LeitnerLeitner.

Pozor však na výnimku pre pandémiu COVID-19. Dostali ju pravidlá pre predaj na diaľku (internetový predaj) a platiť začnú až od 1. júla 2021,“ dodala podľa agentúry SITA spoločnosť LeitnerLeitner.

Aktualizácia 13.5.2020: Článok sme aktualizovali o nové informácie o platnosti posunutej zmien a ďalšie detaily.

Pôvodný článok

Európska únia predraží nakupovanie z Číny

Od budúceho roka tak bude DPH a clo platné aj pre lacný tovar s cenou do 22 €. Zároveň bude pri colnom konaní potrebných 3-krát menej údajov ako tomu bolo doteraz. Tým sa zvýšia poplatky pri kúpe tovaru v Číne, no uľahčí sa „papierovanie“ pri vybavovaní colného konania.

Kto môže vybaviť colné konanie za teba?

V prípade preclenia tovaru alebo platby DPH je možné využiť poskytované služby, ktoré nájdeme napríklad aj u Slovenskej pošty, či jednotlivých kuriérskych spoločností, teda u doručovateľov, ktorí majú tovar dodať adresátovi.

Jednou možnosťou je nechať vybaviť colné konanie priamo Slovenskou poštou, pokiaľ je tá doručovateľom tovaru, ktorý si zákazník z Číny alebo inej zahraničnej krajiny objednal. Cena vybavenia colného konania je podľa cenníka Slovenskej pošty je 4 €. Pošta pritom konanie vybaví aj bez prítomnosti adresáta, no v prípade potreby ho môže vyzvať na zaslanie potrebných dokladov.

TASR/Pavol Ďurčo

Nenechaj si ujsť
Aké máš možnosti reklamácie ako zákazník pri nakupovaní z najznámejších čínskych e-shopov?

Colné služby však môžu vybaviť priamo aj kuriérske spoločnosti, ktoré dokážu pokryť bežné colné konania, ale aj špecializované colné deklarácie. Ceny sa u jednotlivých spoločností môžu líšiť, no vo všeobecnosti si môžu za takúto pomoc vypýtať viac ako Slovenská pošta.

Ku príkladu môže takéto konanie vybaviť aj DHL, avšak vtedy sa poplatok za colné konanie pre bežného zákazníka (adresáta, ktorý nie je zmluvne viazaný s kuriérskou spoločnosťou) vyšplhá na 20 €. Pri zastupovaní zákazníka si kuriérska služba vypýta všetky potrebné doklady a splnomocnenie na zastúpenie.

Ako prebieha colné konanie bez zastúpenia?

Pokiaľ by sa ale adresát rozhodol absolvovať colné konanie bez zastúpenia Slovenskou poštou alebo kuriérskou spoločnosťou, musí využiť elektronickú komunikáciu s Finančnou správou. V takomto prípade bude potrebný aj kvalifikovaný elektronický podpis (KEP), ktorý je možné vytvoriť len s občianskym preukazom s elektronickým čipom.

Potrebná je potom aj faktúra za kúpený tovar zo zahraničného e-shopu a potvrdenie o platbe, čím sa potvrdí hodnota tovaru. Ďalej je tiež potrebné podpísať čestné vyhlásenie, ktorým sa osoba zaručí za hodnotu, obsah zásielky a účely jej využitia. Pri prvom zastavení zásielky však občan dostane aj podrobný návod, ktorý mu pomôže celý proces zvládnuť.

Pôvodný termín sa kvôli koronavírusu posunul

Únia tak chce týmto rozhodnutím taktiež zmierniť príliv zásielok zo zahraničia. Mnohé IT systémy a colní deklaranti totiž kvôli veľkým objemom zásielok nestíhali spracovať colné vyhlásenia a konania včas.

Podľa doterajších pravidiel si mohol zákazník objednať z Číny tovar do 22 € a vyhnúť sa colnému konaniu a platbe DPH. Pri tovare od 22 € do 150 € bolo nutné zaplatiť DPH, avšak nebolo potrebné vybavovať preclenie objednávky. Nové nariadenie EÚ malo byť pôvodne platné od 1. januára 2021.

Zobraziť celú galériu (1)
Európska komisia (Úprava redakcie)

Kvôli aktuálnej koronakríze však únia odložila zavedenie zmien do praxe, aby mali členské štáty dostatok času pripraviť sa na tieto novinky. Miesto pôvodného od 1. januára 2021 bude účinnosť vyššie spomínaných zmien od 1. júla 2021.

Po novom nebudú nákupy v obľúbených čínskych obchodoch tak výhodné, ako doteraz. Už aj lacné doplnky ku smartfónom, bižutéria a ďalší podobný tovar za menej ako 22 € bude podliehať novým pravidlám. Zhrňme si teda, čo bude ľudí čakať od začiatku júla v budúcom roku.

Needpix

Prvým scenárom je, že sa DPH uplatní už priamo pri nákupe v čínskom alebo inom zahraničnom e-shope, ktorý následne odvedie daň cez svojho sprostredkovateľa v danej krajine. Zákazník však bude odbremenený od ďalších úkonov a bude môcť už len čakať na doručenie tovaru.

Ďalším scenárom je verzia, v ktorej bude tovar preclený v krajine doručenia, teda bude môcť zákazník využiť zástupcu pošty alebo kuriérsku službu na zastúpenie v colnom konaní, respektíve ho môže vybaviť sám. Byrokracii sa však v takom prípade nevyhne.

Koľko teda zaplatíme po novom pri nákupe zo zahraničia?

Tovar do 150 € (iba DPH):

  • Pri nákupe tohto tovaru bude potrebná platba dane z pridanej hodnoty vo výške 20 %. Pri tovare s hodnotou napríklad 20 € bude hodnota DPH vo výške 20 % z ceny tovaru, teda 4 €, ktoré sa pripočítajú k výslednej cene.
  • Po započítaní poplatku za zastúpenie pri colnom konaní Slovenskou poštou vo výške 4 € sa tak cena navýši na 28 € (bez poplatku za poštovné). Pri takomto nákupe sa však jednoznačne neoplatí využiť zastúpenie kuriérskou spoločnosťou, ktorá by si v niektorých prípadoch mohla vypýtať aj poplatok vyšší ako je samotná cena lacného tovaru.

Tovar nad 150 € (DPH + clo) :

  • Zásielky s vyššou hodnotou ako 150 € už museli aj doteraz prejsť colným konaním (hodnota cla je od 3 – 11 %) a adresát musel za tovar zaplatiť aj DPH. Pripomíname však, že colné konanie sa nevzťahuje na tovar ako smartfóny, počítače, notebooky, GPS navigácie či podobné elektronické zariadenia.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom