Ak medzi tvoje najobľúbenejšie voľnočasové aktivity patrí pozeranie filmov, na nasledujúce otázky odpovieš bez väčších zaváhaní. Na druhej strane, pokiaľ uprednostňuješ sitkomy, určite vyskúšaj svoje vedomosti aj v tejto oblasti.

Prím v prípade nasledujúcich otázok zohrávajú náhodné fotografie z hádaných filmov, ale aj jednoduchá rada skrytá v otázke. Ako pri každom našom kvíze, aj v tomto prípade sa aj nesprávnou odpoveďou dozvieš zaujímavú skutočnosť spojenú s danou otázkou.

Na obrázku nižšie je jeden z prvých filmov, ktorý je považovaný za základný kameň sci-fi hororu. O ktorú ikonickú snímku sa jedná?

TMDB
Správne! Nesprávne!

Príbeh Ellen Ripleyovej a členov posádky Nostromo rovnako mrazí aj po viac ako 30 rokoch od vydania. K navodeniu hrôzostrašnej atmosféry pritom Ridleymu Scottovi stačilo málo - nekonečnosť a beznádejnosť vesmíru a jediný krvilačný Xenomorph. Toho navrhol švajčiarsky umelec H. R. Giger, ktorý sa rovnako ako v prípade svojich diel sústredil na prepojenie biologických aspektov a mechaniky.

Dvojica na snímke sa v rovnakej filmovej sérii zosobášila, čomu bola venovaná celá jedna časť. O ktorej nezabudnuteľnej komediálnej ságe hovoríme?

TMDB
Správne! Nesprávne!

Je len málo komédií, ktoré dokázali tak zaujať divákov ako Prci, prci, prcičky. Ako to v prípade dlhotrvajúcich sérií býva, prvé diely sú vždy najkvalitnejšie a inak tomu nebolo ani v prípade najslávnejšej tínedžerskej komédie. Filmy sa vyznačujú vrcholne pubertálnym a často cezhraničným humorom, stavajúcom na oplzlosti a konštantnom strápňovaní hlavných postáv. Prcičky vychovali celú generáciu tínedžerov, ktorí mohli poslednýkrát zaspomínať na obľúbenú skupinku kamarátov s titulom Stretávka v roku 2012.

Vyobrazené mestečko je domovom jedného z hrdinov hádaného veľkofilmu. O ktorý kinohit ide?

TMDB
Správne! Nesprávne!

Nový Asgard je domovom Thora, ktorý si nemalú časť v podaní Chrisa Hemswortha strihol aj vo veľkolepej ságe s Avengermi. Uzatvorenia príbehu s podtitulom Endgame sme sa dočkali minulý rok, kedy film zvrhol z postu najlepšie zarábajúcich filmov všetkých čias Avatara. Avengers: Endgame do dnešného dňa zarobil takmer 2,8 miliardy amerických dolárov a medzi komixovými fanúšikmi ide o kandidáta na najsrdcervúcejší komixový príbeh vo filmovej histórii.

Scéna, z ktorej pochádza snímka nižšie, je jednou z posledných daného filmu. Roly, ktoré si dvojica hercov na obrázku zahrala patria medzi ich najpamätnejšie. Ako sa tento vynikajúco hodnotený titul volá?

TMDB
Správne! Nesprávne!

Krstný otec je etalónom kvality gangsterských filmov, ktorý sa vďaka excelentným hereckým výkonom a premise postavenej na rovnomennej knihe Maria Puza vynikajúco drží aj dnes. Poznávacím znakom filmu je komplexne vykladaná definícia rodiny, skrz osudy mafiánskeho rodu Corleonovcov. Film utkvel v pamäti fanúšikov aj ako jeden z najlepších hviezdnych zábleskov Marlona Branda, ale aj ako jeden z prvých zásadných zárezov Al Pacina v Hollywoode.

V dobe vydania tejto filmovej ságy išlo o vítané osvieženie stagnujúceho komediálneho žánru, vďaka čomu si filmy našli zaľúbenie u obrovskej skupiny divákov. V ktorom filme si mohol nájsť nižšie vyobrazené herecké zloženie?

TMDB
Správne! Nesprávne!

Keď vyšlo Vo štvorici po opici v roku 2009, filmári zaplnili medzeru trhu komédií s vysokou produkčnou hodnotou a vynikajúcimi hercami, kedy sa dokonca v rámci príbehu nebáli dotknúť citlivejších tém. Úspech debutu tak potvrdili aj ďalšie dve pokračovania, ktoré humor namierený na pubertálne publikum vyšperkovali takmer do dokonalosti. Čerešničkou na torte je tak výkon komedianta Zacha Galifianakisa, ktorý je poznávacím prvkom trilógie.

Na fotografii je filmová dvojica jedného z technologicky najrevolučnejších titulov z prelomu tisícročia. Budúci rok sa mimochodom máme dočkať pokračovania. O aký film ide?

TMDB
Správne! Nesprávne!

Prvý Matrix z roku 1999 je filmom, ktorý veľkej skupine divákov, a nie nutne fanúšikov sci-fi, otvoril oči. Vedľa, na tú dobu originálnej utopistickej zápletky, seriál priniesol na plátna kín technologicky vyšperkovaný a nadčasový zážitok, plný spomalených záberov a efektných akčných scén, slúžiacich ako inšpirácia väčšiny akčných trhákov ešte niekoľko rokov od vydania Matrixu. Po excelentnej jednotke sme sa dočkali pokračovaní Reloaded a Revolutions, ktoré žiaľ originálu nedosiahli ani po členky.

Nižšie môžeš vidieť magnum opus režiséra a scenáristu, ktorý aj napriek roztrieštenosti deja vtedy zatienil hociktorý iný titul. Film navyše disponuje excelentným soundtrackom a nekompromisným hereckým osadenstvom. O akú legendu 90. rokov sa jedná?

TMDB
Správne! Nesprávne!

Pulp Fiction je mnohými označovaný ako čierna komédia, vykresľujúca štyri nezávisle a nelineárne príbehy, ktoré sa nám Tarantino v závere filmu snaží prepojiť. Film je dnes už oprávnene považovaný za kultovú záležitosť, a to vďaka bezkonkurenčne napísaným dialógom, ktoré za tú dobu medzi fanúšikmi zľudoveli.

Snímka, v ktorej sa nachádza táto scéna patrí medzi najlepšie hodnotené filmové počiny všetkých čias, no aj tak sa jej komerčne v dobe vydania nepodarilo uspieť. Vieš, ktorý z nasledujúcej štvorice filmov to je?

TMDB
Správne! Nesprávne!

Vykúpenie z väznice Shawshank bezpochyby patrí do kategórie najlepších filmov modernej filmovej histórie. V roku 1994, kedy snímka vznikla, príbeh neprávom obvineného Andyho Dufresnea (Tim Robbins) po boku Reda (Morgan Freeman) diváci prehliadali. V tom istom roku totiž vyšiel aj Pulp Fiction či Forrest Gump, ktoré nielenže patria medzi komerčne najúspešnejšie filmy všetkých čias, ale zároveň ide aj o žáner definujúce kulty, ktoré žiaľ vynikajúce Vykúpenie z väznice Shawshank zatienili.

Je len málo filmových počinov v histórii, ktoré dokázali tak zasiahnuť modernú kultúru ako sága, ktorú započal práve film na snímke nižšie. Z ktorého filmu pochádza táto snímka?

TMDB
Správne! Nesprávne!

Hviezdne vojny sú dnes už pojmom, ktorý len máloktorý obyvateľ civilizovaného sveta nepozná. Príbeh Lukea Skywalkera začal už v roku 1977, kedy George Lucas priniesol na plátna kín dovtedy nevídaný zážitok, ktorý sa stal okamžitým hitom. Dnes už má slovné spojenie Star Wars hodnotu niekoľkých miliárd dolárov, na čom sa podpísali rôzne reklamné predmety, hračky, niekoľké seriálové odbočky, ale najmä deväť filmov základnej dejovej linky.

Ak by si mal vidieť jediný horor za celý život, tak by to mal byť práve ten na obrázku. Titul totiž disponuje vynikajúcou atmosférou a na pomery žánru kvalitným príbehom s nezameniteľnou hereckou legendou v hlavnej úlohe. Aký film je na obrázku?

TMDB
Správne! Nesprávne!

Dôvodov, prečo je Osvietenie dodnes považované za hororovú klasiku je hneď niekoľko. Na vrchole tohto zoznamu je ale vynikajúca kombinácia Kubrickovho zvráteného rukopisu, Kingovská predloha a prvotriedny výkon Jack Nicholsona v hlavnej úlohe. Film bol v porovnaní s dobovou konkurenciou na strane príbehu netradične komplexný, čo sa pri hororoch nevidí ani v dnešnej dobe.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom