Pri pohľade do hernej histórie by sme len ťažko hľadali úspešnejšiu éru ako tú na prelome tisícročí. V 90-tych rokoch základy položili notoricky známe herné série, ktoré v mnohých prípadoch pretrvali dodnes. Doom, Mortal Kombat, Command & Conquer či legendárny Half-Life sú len malou ukážkou pestrého portfólia herných kúskov, ktoré boli v tomto období vydané a tešili sa obrovskej popularite.

Nie je sa čomu diviť. 90. roky znamenali nástup revolučnej technológie v podobe 3D grafiky, o ktorej si dovtedy herní vývojári mohli nechať len snívať. Rastúca výkonnosť počítačov aj herných konzol hráčom otvorila dvere do tretej dimenzie a prevrátila herný svet naruby.

Na technologický pokrok reagovali aj vývojárske štúdiá, ktoré konečne mohli popustiť uzdu fantázii a pripraviť videohry podľa vlastných predstáv. Herné žánre sa dočkali masívnych inovácií a na hráčov sa valil jeden kvalitný kúsok za druhým. Tomb Raider, Crash Bandicoot, Half-Life, Doom aj The Elder Scrolls. Na svoje si prišiel každý hráč bez ohľadu na preferencie.

Známaych noviniek nakoniec bolo také obrovské množstvo, že vtesnať ich do jedného kvízu by nebolo v ľudských silách. Aj kvôli tomu sa do herných 90. rokov v ďalších kvízoch ešte určite vrátime. Nateraz ti prinášame prvé kolo nostalgických otázok, na ktoré budú poznať odpovede len tí najväčší pamätníci. Na koľko z nich si dokážeš odpovedať správne?

Ako sa volal posledný boss v hre Half-Life?

Valve
Správne! Nesprávne!

Okrem perfektnej hrateľnosti a originálnych postáv Half-Life predstavil aj silný príbeh, v ktorom hlavná postava Gordan Freeman bojuje proti mimozemšťanom. Na konci prvého dielu si zmeral sily s ich vrchným veliteľom, gigantickou obludou menom Nihilanth.

Ktorá z postáv nižšie sa nevyskytuje v legendárnej stratégii Stronghold?

Firefly Studios
Správne! Nesprávne!

Stronghold okrem návykovej hrateľnosti a simulácie stredoveku ponúkol aj množstvo nezabudnuteľných nepriateľov s originálnymi hláškami. Patril medzi nich ustráchaný Rat, záľudný Snake aj neohrozený Wolf. Postavu medveďa (Bear) by si medzi nimi ale hľadal márne.

Ako sa volala najznámejšia postava v brutálnej závodnej hre Carmageddon?

Stainless Games
Správne! Nesprávne!

Legenda z roku 1997 na výber ponúkla dve hrateľné postavy. Prvou bol notoricky známy červenokožec Max Damage na aute Red Eagle, druhou pre zmenu ženská protagonistka Die Anna na smrtiacej mašine Yellow Hawk.

Prvý diel série Resident Evil z roku 1996 na výber ponúkol dve hrateľné postavy. Aké?

Capcom
Správne! Nesprávne!

V hororovej novinke z roku 1996 si hráč mohol vybrať medzi dvoma členmi Alpha Teamu – Chrisom Redfieldom a Jill Valentine. Každá z postáv ponúkla rôzne zručnosti – Jill mala rozsiahlejší inventár a väčšiu palebnú silu, Chris naopak disponoval zvýšenou odolnosťou.

V ktorom roku bol vydaný prvý diel Half-Life?

Valve
Správne! Nesprávne!

Jeden z najlepších titulov hernej histórie bol vydaný v novembri roku 1998 exkluzívne na PC. Akčný titul po vydaní spôsobil obrovský ošiaľ a získal cez 50 prestížnych herných ocenení. Hra sa preto v nasledujúcich rokoch dočkala aj portu na PlayStation 2, Mac a Linux.

Aká bola začiatočná zručnosť postavy Rogue v hre Diablo?

Rahmschnitzel | Let's Play/Youtube
Správne! Nesprávne!

Diablo hráčom na výber ponúklo tri triedy postáv, každá s jedinečným štýlom hrateľnosti. Najmenej populárnou sa ukázala trieda Rogue, ktorá disponovala množstvom zbytočných zručností. Patril medzi ne aj počiatočný spell Traps Disarm, teda zneškodňovanie pascí, a to predovšetkým kvôli tomu, že pasce s v hre vyskytujú len sporadicky a navyše nespôsobujú veľké poškodenie.

Aká postava z bojovky Tekken 3 sa nachádza na obrázku?

YouTube/Rafael Lima
Správne! Nesprávne!

Tekken 3 je pre mnohých fanúšikov dodnes považovaný za vôbec najlepší diel celej série. Hra ponúkla na výber 23 postáv, každá z jedinečnými animáciami a zostavou ničivých pohybov. Nechýbal medzi nimi ani kyborg Bryan Fury, pre ktorého šlo o debut v rámci série.

Za ktorú z týchto frakcií nebolo možné hrať v hre Dune II, ktorá položila základy RTS žánru?

YouTube/Blakes Sanctum
Správne! Nesprávne!

Dune II v roku 1992 znamenal revolúciu pre žáner real-time stratégií a na základoch hry neskôr vyrástli ďalšie legendárne série ako Starcraft či Command & Conquer. Dej Dune II bol zasadený na planétu Arrakis, kde si hráč v role vojenského veliteľa mohol vybrať jeden z troch medziplanetárnych rodov –Altreides, Harkonnen a Ordos.

Aký je názov nesie jediná surovina, ktorú je možné ťažiť v známej RTS Command & Conquer?

Electronic Arts
Správne! Nesprávne!

V legendárnej hre z roku 1995 sa proti sebe postavili dve frakcie - Global Defense Initiative (GDI) a Brotherhood of Nod na čele s nezabudnuteľným záporákom Kaneom. Z konfliktu spravidla vzišla víťazne strana, ktorá dokázala lepšie zužitkovať vyťažené suroviny v podobe mimozemskej hmoty a kryštálov Tiberia.

Nezabudnuteľnou klasikou hier z 90-tych rokov bol aj James Bond a hra GoldenEye 007. Na akú platformu bola vydaná?

YouTube/aLlStArS
Správne! Nesprávne!

GoldenEye 007 u mnohých fanúšikov predstavoval jeden z hlavných dôvodov na kúpu novej 64-bitovej konzoly od Nintenda. Hra sa inšpirovala bondovkou Golden Eye s Piercom Brosnanom a patrila k priekopníkom FPS žánru na konzolách.

Akú číslovku má za sebou názov notoricky známa zbraň BFG zo série DOOM, známa tiež ako Big Fucking Gun?

YouTube/TheRelaxingEnd
Správne! Nesprávne!

Verný a spoľahlivý ničiteľ monštier BFG9000 sa v sérii Doom objavuje so železnou pravidelnosťou už od prvého dielu, na jeden výstrel dokázala smrtiaca hračka vyčistiť celú miestnosť od nepriateľov. Pozorní fanúšikovia akcie si určite všimli, že BFG9000 sa objavil aj v ďalšej úspešnej hre od štúdia id Software - arénovke Quake.

Ako sa volá hlavný hrdina survival hororu Silent Hill z roku 1999?

Konami
Správne! Nesprávne!

Resident Evil nebol jedinou vydarenou hororovkou v 90-tych rokoch. Na sklonku milénia borci z Konami predstavili nemenej strašidelný žánrový kúsok Silent Hill. Prvý diel sa zameral na postavu ovdoveného spisovateľa Harryho Masona, ktorý sa vydal hľadať svoju stratenú dcéru do strašidelného mestečka Silent Hill.

Ktorá z týchto slávnych herných sérií bola vydaná ako prvá?

EA DICE
Správne! Nesprávne!

Aj keď všetky z úspešných strieľačiek svoje začiatky datujú približne do rovnakého obdobia, najstaršia z nich je séria Medal of Honor, ktorá mala premiéru v roku 1999. Ďalej nasledoval Halo: Combat Evolved (2001), Battlefield 1942 (2002) a Call of Duty (2003).

Koľko hrateľných postáv ponúkol prvý diel bojovky Mortal Kombat z roku 1992?

Mortal Kombat/YouTube
Správne! Nesprávne!

Prvý diel bojovej legendy hráčovi predstavil dovedna 10 postáv, hrateľných však bolo len 7 z nich. Patrili medzi ne Johny Cage, Kano, Liu Kang, Raiden, Scorpion, Sonya a Sub-Zero.

Ako sa volá hra na obrázku?

YouTube/IGN
Správne! Nesprávne!

Na obrázku nie je nič iné ako jedna z najlepších adventúr v hernej histórii, Grim Fandango. Hra v čase vydania nevynikala len originálnym príbehovým zasadením, ale tiež neotrelým noirovým spracovaním a podporou 3D grafiky. Populárna adventúra sa v roku 2015 navyše dočkala aj remasterovanej verzie, prístupná je teda aj mladšiemu publiku.

Ktorú z týchto zbraní nenájdeš v pôvodnej hre Duke Nukem 3D z roku 1996?

3D Realms
Správne! Nesprávne!

Duke Nukem 3D ponúkol po svojom vydaní šialenú akčnú zábavu založenú na krvavej likvidácii protivníkov. K dispozícii bola pištoľ, brokovnica, zmenšovač a zväčšovač nepriateľov, dvojitý raketomet a dokonca aj zmrazovač. Plameňomet by si v pôvodnej hre však hľadal márne, jeho obdoba sa totiž objavila až v edícii Duke Nukem 3D: 20th Anniversary World Tour.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP