Tento rok je v scifi žánri veľmi silný a Hollywood si pre nás na záver roka pripravil ešte zopár lahôdok. Aktuálne kraľuje všetkým kinám epické spracovanie knižnej predlohy Duna a v recenziách dostáva prakticky po celom svete vysoké hodnotenia.

Na čom si užiješ skvelý filmový a seriálový zážitok s TOP zvukom?

Kúp si TV Philips Performance spolu so soundbarom alebo bezdrôtovým reproduktorom a po registrácii môžeš získať späť až 50 % ceny soundbaru alebo reproduktoru.

POZRI SI CELÚ–>PONUKU<–

Hodnotenie filmu si môžeš prečítať aj v našej recenzii. Na počesť tejto scifi udalosti roka sme pripravili pre všetkých milovníkov tohto žánru kvíz, ktorý otestuje vedomosti aj toho najväčšieho experta. Trúfneš si naň?

1. V kinách aktuálne kraľuje epické scifi Duna od režiséra Denisa Villeneuva. Ktorý herec si zahral úlohu mocného baróna rodu Harkonnenov?

Continental film
Správne! Nesprávne!

Podobu baróna rodu Harkonnenov vo filme prepožičial držiteľ Zlatého glóbusu, Stellan Skarsgard.

2. Jediovia zo Star Wars používali svetelné meče buď v zelenej alebo modrej farbe. Jedna postava však používala fialovú farbu. Ktorá to bola?

TMDB
Správne! Nesprávne!

Fialový svetelný meč používal Mace Windu, ktorého role sa zhostil Samuel L. Jackson. Ten údajne prišiel s požiadavkou na zmenu farby za Georgeom Lucasom s odôvodnením, že chce, aby sa jeho meč vynímal medzi tými ostatnými počas hromadnej bitky o Geonosis v Epizóde II.

3. Čo je hlavným cieľom posádky Icarus II vo filme Sunshine?

TMDB
Správne! Nesprávne!

Vo filme Dannyho Boylea z roku 2007 na Zemi vládne krutá zima a dôvodom je vyhasínajúce Slnko. Ľudia k nemu posielajú kozmickú loď Icarus II s posádkou, ktorá by mala Slnko znova naštartovať obrovskou atómovou bombou.

4. Ktorý slávny spisovateľ napísal knihu Foundation, ktorá sa stala predlohou rovnomennému seriálu?

Apple TV+
Správne! Nesprávne!

Niekoľkodielnu knižnú ságu, ktorá mimochodom v roku 1966 vyhrala cenu Hugo Award pre najlepšiu sériu všetkých dôb, napísal slávny spisovateľ Isaac Asimov, zároveň autor poviedkovej zbierky Ja, robot, ktorá je takisto známa svojím filmovým spracovaním.

5. Príslušníkom akej rasy je zábavná postava Jar Jar Binks, ktorá sa uviedla v Star Wars: Skrytá hrozba?

Starwars
Správne! Nesprávne!

Milovaná aj nenávidený postava Jar Jar Binksa je príslušníkom rasy Gunganov, žijúcich na planéte Naboo, kde sa odohrala aj finálna bitka v prvej epizóde Star Wars: Skrytá Hrozba.

6. Na konci hororového scifi Votrelec 3 musí hlavná postava Ripleyová zabiť posledného Votrelca, ktorý sa nachádza:

TMDB
Správne! Nesprávne!

Posledná preživšia z posádky Nostromo si odniesla z konca druhého dielu hororovej ságy nemilý darček v podobe tzv. „facehuggera“, ktorý jej zanechal v bruchu rodiaceho sa votrelca. Na to, aby ho zabila, sa v tretej časti rozhodne ukončiť svoj život skokom do obrovskej pece.

7. Z akej zliatiny a materiálu je vyrobená výzbroj Mandaloriana z rovnomenného seriálu od Disney?

MoviestillDB
Správne! Nesprávne!

Beskar, tiež známy ako mandalorianske železo, je zliatina používaná v mandalorianskom brnení, vyznačujúca sa vysokou odolnosťou voči extrémnym formám poškodenia. Kov je dostatočne odolný, aby vydržal priamy výstrel z blasteru alebo dokázal odraziť zásahy svetelným mečom.

8. Kto je najväčším nepriateľom na lodi Discovery One vo filme 2001: Vesmírna odysea podľa knihy spisovateľa Arthura C. Clarka?

TMDB
Správne! Nesprávne!

Pre posádku lode Discovery One sa expedícia k Jupiteru stáva veľmi nebezpečnou po tom, čo ich inteligentný palubný počítač, známy tiež ako HAL 9000, s ikonickým červeným senzorom začne ohrozovať. HAL 9000 sa v rebríčku Amerického filmového inštitútu dokonca umiestnil na 13. pozícii najväčších filmových zloduchov. všetkých čias.

9. Arnold Schwarzenegger sa stal pre kultového Predátora neviditeľným, pretože:

TMDB
Správne! Nesprávne!

Ak má mimozemský zabijak nejakú slabinu, tak je to jeho neschopnosť spozorovať človeka natretého bahnom. Túto jeho slabú stránku využil aj Arnold Schwarzenegger v prvom kultovom diele.

10. Podľa akého egyptského boha sa volal Goa‘uld v pôvodnom filme Hviezdna brána z roku 1994?

TMDB
Správne! Nesprávne!

Goa’uldská rasa sa rada stotožňuje s egyptskými bohmi a ich menami. V seriáli sa objavil legendárny Apophis a v prvom filme s Kurtom Russellom sa na scéne objavil hlavný Goa’uld pod menom Ra.

11. V originálnom seriáli Star Trek mohli diváci vidieť prvý medzirasový bozk v dejinách televízie. Koho kapitán James Tiberius Kirk pobozkal?

TMDB
Správne! Nesprávne!

V tretej sérii Star Treku v epizóde s názvom "Platónove nevlastné deti" došlo k prvému medzirasovému bozku, čo sa ihneď zapísalo do hollywoodskej histórie. O tento zápis sa postarali kapitán Kirk a dôstojníčka Uhuru.

12. Scénka s „malým manévrom“ z Interstellaru sa preslávila viacerými meme. Vieš však koľko rokov to posádku na čele s Matthew Mcconaughey nakoniec stálo?

TMDB
Správne! Nesprávne!

„Tento malý manéver nás bude stáť 51 rokov“ je pamätný citát, ktorý vyslovila postava Coopera vo filme Interstellar z roku 2014.

13. Kto natočil pôvodnú Dunu z roku 1984?

TMDB
Správne! Nesprávne!

Duna je podľa mnohých režisérov nesfilmovateľný príbeh, čo si v roku 1984 na vlastnej koži vyskúšal aj známy David Lynch. Režisér nakoniec priznal, že si na spracovaní vylámal zuby, čo potvrdzujú aj prívlastky od kritikov, ako "najhoršia adaptácia knižnej série".

14. Čo bolo účelom misie Sandry Bullock vo filme Gravitácia z roku 2013?

TMDB
Správne! Nesprávne!

Sandra Bullock je vo filme Gravitácia členkou skupiny kozmonautov z raketoplánu Explorer, ktorých úlohou je oprava a údržba Hubblovho teleskopu.

15. Čo je špecializáciou postavy Matta Damona vo filme Marťan od režiséra Ridleyho Scotta?

TMDB
Správne! Nesprávne!

Matt Damon je vo filme Marťan účastníkom silnej búrky na Marse a následne považovaný za mŕtveho. Aby prežil a zabezpečil si potravu, musí využiť svoju vynaliezavosť botanika.

16. V akom filme cestuje Brad Pitt naprieč vesmírom, aby našiel svojho strateného otca v podobe Tommy Lee Jonesa ?

TMDB
Správne! Nesprávne!

Brad Pitt sa prvýkrat vo svojej kariére objavil v scifi spojenom s vesmírnou tematikou až v roku v roku 2019 pri filme Ad Astra. V snímke si zahral astronauta, ktorý je vyslaný na vesmírnu misiu vedúcu až k vonkajšiemu okraju slnečnej sústavy, aby tam našiel svojho otca.

17. Kto si zahral Neila Armstronga vo filme Prvý človek z roku 2018?

TMDB
Správne! Nesprávne!

„Je to malý krok pre človeka a obrovský skok pre ľudstvo“. Veta, ktorou sa preslávil jeden z najznámejších astronautov Neil Armstrong. Vo filme Prvý človek si ho zahral obľúbený herec Ryan Gosling.

18. V akej forme môžeme vidieť štyri živly (zem, voda, vzduch, oheň) v kultovom Piatom Elemente?

TMDB
Správne! Nesprávne!

Na záchranu sveta vo filme Piaty element bolo potrebné spojiť sily štyroch základných elementov s piatym, ktorý stelesnila Leeloo v podobe krásnej Milly Jovovich. Štyri základné elementy boli vo filme znázornené v podobe magických kameňov.

19. V ktorej časti Votreleckej ságy so Sigourney Weaver sa prvýkrát stretávame s kráľovnou votrelcov?

Alienanthology.fandom
Správne! Nesprávne!

Sigourney Weaver a jej ikonická postava Ripleyová sa prvýkrát stretáva s kráľovnou votrelcov až v legendárnom pokračovaní Votrelci od Jamesa Camerona. Kráľovnú sa Ripleyovej podarí zabiť až na druhýkrát za pomoci obrovského mechanického robota.

20. Ktorý americký herec sa chystá ako prvý natáčať hollywoodský film vo vesmíre?

Inspiration4/SpaceX/Flickr
Správne! Nesprávne!

Skúsený režisér Doug Liman by mal letieť na lodi Crew Dragon spoločnosti SpaceX, pričom by mal stráviť určitý čas na Medzinárodnej vesmírnej stanici, aby natáčal film vo vesmíre. Jednu z hlavných úloh by si mal zahrať Tom Cruise, ktorý mu bude robiť sprievod.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú