Teraz čítate
Rozlúč sa s drahými roamingovými poplatkami! Lacnejšia éra telefonovania i mobilného internetu oficiálne začína

V týchto hodinách sa konečne udialo niečo zaujímavé na pôde Európskeho parlamentu aj čo sa neslávneho roamingu týka. Vysokým poplatkom pri volaniach, SMS správach a najmä mobilnom internete tak oficiálne a nadobro odzvonilo.

Sleduj Fontech.sk aj na Facebooku, Google+ a Instagrame!

Zníženie poplatkov prinesie až 90 % pokles cien a nové pravidlá nadobudnú platnosť 15. júna. Pýtaš sa ale, čo sa zmenilo tentoraz, že bolo možné prijať takéto nesmierne dôležité opatrenia? V zásade si budú môcť telekomunikačné spoločnosti navzájom účtovať poplatky za využívanie ich služieb zákazníkom v danej krajine. Dohoda prináša aj nemalé výhody pre operátorov, ktorí tak nebudú donútení trpieť problémy, pri ktorých museli platiť vysoké účty za roamingové poplatky iným operátorom.

zdroj fotografie: Netfors

Na jednotlivé služby tak bude nastavený pomyselný finančný limit, ktorý bude kontrolovaný Európskou úniou každé dva roky. Aktuálnych 50 € za 1 GB dát sa zníži na oveľa prijateľnejších 7,7 € od júna a v roku 2022 to bude už len 2,50 € za gigabajt prenesených dát. Minúta volania bude stáť 3,2 centov a za jednu SMS-ku zaplatíš od júna symbolický 1 cent. Samozrejme, tieto poplatky sú rozhodne tým správnym krokom, ako potešiť zákazníkov, no nesmieš zabúdať na to, že sú stále nastavené tak, aby „uživili“ operátorov a umožnili im naďalej investovať do svojej infraštruktúry.

Aká je tvoja reakcia?
Milujem to
0%
Páči sa mi to
0%
Chcem to
0%
Mám to
0%
Nepáči sa mi to
0%
Neznášam to
100%
O autorovi
Dávid Igaz
Študent a fanúšik najnovších technológií. Pre web FonTech.sk som začal písať v roku 2015 a v súčasnosti sa starám o denné novinky, recenzie zariadení a o administráciu. Vo voľnom čase si rád pozriem dobrý film, vypočujem kvalitnú hudbu a vyskúšam novinky z rôznych oblastí techniky. V prípade akýchkoľvek otázok ma neváhajte kontaktovať na david@fontech.sk.
 • M

  3,2 centu za minútu hovoru? Lol ved roamingovy hovor bude lscnejsi ako domáce volanie. O2 ma drahych 13c/min,ostatni na tom niesu tiez nejak extra

  • Marek

   ja si myslim ze toto su ceny ktore su plus k cene co platis u svojho operatora. tj. ked platis u svojho povedzme 0,04 za minutu musis k tomu pripocitat este 0,032 za roamingovy hovor. Alebo niekde bolo spominane ze su to velkoobchodne ceny…

  • Ivann

   To sú veľkoobchodné ceny. Platiť sa už nebude a toto sa bude účtovať nad rámec len pri aplikovaní VOP a ich porušení. Ale nik zatiaľ nestanovil, čo VOP musia znamenať. Môj názor je taký, že napr. som v Chorvátsku a za týždeň miniem celý balík dát tak sa mi nemôže nič doúčtovať. Ak tam budem z mesiaca 3 týždne, tak sa uplatnia podmienky veľkoobchodných cien. Inak povedané, je problém definovať, čo je dlhodobé používanie karty mimo domovskej krajiny.