Teraz čítate
Jedinečná vlastnosť Android smartfónov je definitívne mŕtva

Vymeniteľné batérie boli pred pár rokmi charakteristickou vlastnosťou Android smartfónov. Niektorí používatelia dokonca volili Androidy pred iPhonmi práve kvôli vymeniteľným batériám.

Sleduj Fontech.sk aj na Facebooku, YouTube a Instagrame!

V posledných rokoch sme ale boli svedkami toho, ako nás postupne vymeniteľné batérie opúšťajú. Dnes si už batériu môžeme vymeniť v máloktorých smartfónoch a posledným významným výrobcom, ktorý sa rovnako vzdal vymeniteľnosti batérií, je LG. Vlajkové lode G4 aj G5 touto vlastnosťou síce ešte disponovali, no tohtoročná G6-ka sa s najväčšou pravdepodobnosťou zaradí medzi smartfóny so vstavanou batériou. Dokazujú to totiž uniknuté fotografie zadnej strany.

lg g6
zdroj fotografie: Business Insider

Prečo je to tak?

Existujú v podstate dva dôvody. Prvým je neustále zlepšovanie batérií a druhým vzhľad. Dnešné smartfóny disponujú tak prémiovým dizajnom či funkciami, že vymeniteľnosť batérií už nie je pre zákazníka kľúčovou vlastnosťou. Výrobcovia nemôžu vyrobiť smartfón z prémiových materiálov, pokiaľ chcú zachovať aj vymeniteľné batérie.

zdroj fotografie: Android Authority
Pri plastových konštrukciách to ešte bolo možné, no nároky zákazníkov na dizajn sa za posledné roky zvýšili, a tak sa dnes stretávame už len so sklenenými alebo celokovovými konštrukciami. Nižšie je fotografia zadnej strany Samsungu Galaxy S5, ktorej vzor pripomínal leukoplast.

samsung galaxy s5zdroj fotografie: Twitter/Joanna Stern

V roku 2015 sa Samsung rozhodol od vymeniteľných batérií upustiť a model Galaxy S6 teda vyrobil z kombinácie kovového rámu a skla. Musíš uznať, že tento dizajn vyzerá oveľa lepšie, no pre jeho realizáciu musela byť vymeniteľnosť batérie vynechaná.


zdroj fotografie: YouTube/MKBHD

Na dizajne a vodeodolnosti záleží

samsung galaxy s7
zdroj fotografie: Tech Insider
Vymeniteľných batérií sa už vzdali výrobcovia, ako Samsung, HTC, Motorola a tento rok sa k nim pridá aj LG. Jedným z dôvodov sú minuloročné modely G5 a V20, o ktoré bol nízky záujem. Ďalším dôvodom je vodeodolnosť, ktorá sa ľahšie vytvára s unibody telom. Existujú však výnimky, ako napríklad Galaxy S5, ktoré disponovalo naraz vodeodolnosťou aj vymeniteľnou batériou. Tak či onak, unibody telo je pre vodeodolnosť viacmenej nevyhnutné. Povedzme si úprimne. Vybral by si si LG G5 s vymeniteľnou batériou alebo krajší a vodeodolný Samsung Galaxy S7 / S7 edge?


zdroj fotografie: Dgtle

Nenechaj si ujsť
LG G6 ponúkne bezrámikový displej! Spoločnosť začala rozposielať pozvánky na predstavenie

LG V20 síce tiež ponúkalo možnosť výmeny batérie, no medzi dizajnové skvosty sa neradil a nebol ani vodeodolný. Z toho vyplýva, že vymeniteľné batérie už prinášajú viac nevýhod ako výhod a LG G6 so vstavanou batériou by konečne mohlo pomôcť výrobcovi pritiahnuť zákazníkov na jeho stranu.

Verdikt: Vlastnosť, na ktorej už viac nezáleží

Niektorí ľudia si vymeniteľné batérie volili najmä kvôli slabej výdrži. Výdrž batérií sa však pomaly zlepšuje, no niektorí stále nedajú dopustiť na záložnú batériu, ktorú v prípade dochádzajúcej kapacity jednoducho vymenia. Aj v tomto prípade ale prišla náhrada v podobe externých batérií. Zabezpečiť si ju je celkom lacné a jedinými nevýhodami sú tak len väčšie rozmery a nutnosť nosiť so sebou kábel.

zdroj fotografie: Mydrivers

Aká je tvoja reakcia?
Milujem to
13%
Páči sa mi to
26%
Chcem to
5%
Mám to
8%
Nepáči sa mi to
37%
Neznášam to
11%
O autorovi
Peter Puhovich
Študent strednej školy so zameraním na grafický dizajn, fanúšik smartfónov, ale aj iných IT zariadení. O technológie som sa začal zaujímať vďaka svojmu prvému Android tabletu a po čase ma zaujali aj čínske zariadenia. Vo voľnom čase rád píšem články, pozerám seriály a tiež bicyklujem. Ak budete mať akékoľvek otázky, môžete ma kontaktovať e-mailom alebo na sociálnych sieťach.
  • Marek

    Nie som ziadny konspirator a ani nic podobne… ale na vsetkom je kusok pravdy co sa hovori… jedna vec co sa pusti medzi ludi a pre media… ale uz v minulosti sa hovorilo o odpocuvani sledovani mobilov a pod… toto je mozne hlavne ked ma mobil stavu… ked sa vybrat baterka tak o to jednoduchsie… a aj ked je baterka uplne vybita, tak ma neaku tu rezervu ;-) kazdy nec hsi vyberie teda ze preco… kvoli konstrukcii? blbooost… zoberte si jednu vec, ten kto ma android a zaloguje sa na google. niektory ludia a hlavne ti postarsi ani nevedia co maju v mobile povolene… osobne si myslim ze smartfony su dnes jedna velka zbran a zoskupovanie udajov…

  • Maher787

    tak zabudli ste spomenúť tretí dôvod a to je zisk výrobca zarobí omnoho viac keď si zákazník po dvoch rokoch kedy už baterka je vo väčšine prípadov KO a keď aj nie tak jej kapacita je o nejakých 30% nižšia, kúpi nový smartfón ako keby len kúpil niekde náhradnú baterku. A napriek tomu že sa dá aj v unibody vymeniť pri tej cene čo to stoji si to 99% ľudí rozmyslí a radšej kúpi nový.

  • Mikyt

    Mne skôr chýba tlačítko menu a plná podpora pamäťovej karty. Čím viac sľúbia tým menej zákazník dostane. Navyše mnohý sa milne domnievajú že litiové batérie sa musia plne vybiť či uz to pri formátovaní alebo občas a tým si životnosť svojej batérie sami skracujú. Normálne nabíjania litiova batéria vydrží pri správnom nabíjaní 7 i viac rokov, vtedy je smartfon už stene softvérovo zastaralý