Či už máš svoju domácu Wi-Fi zabezpečenú, alebo nie, vždy sa môže nájsť niekto, kto ju dokáže zneužiť. Poskytovateľ si potom od teba vypočuje sťažnosti na pomalý internet, no jeho príčinou môže byť v skutočnosti sused, ktorý si veselo sťahuje desiatky gigabajtov hier či filmov. 

Mnohí ľudia ale o takomto konaní ani nemusia tušiť a sú odkázaní len na trpenie pomalého internetu. Vďaka tomuto pomerne jednoduchému návodu to ale môže zistiť aj menej zdatný používateľ.

Prihlásenie

Základom pre akékoľvek zmeny v nastaveniach routra je prihlásenie. To sa dá spraviť cez ktorékoľvek zariadenie, ktoré ju k nemu pripojené cez LAN alebo aj Wi-Fi. Do prostredia routera sa vstupuje zadaním jeho IP adresy do URL riadka vo webovom prehliadači. Bežne používaná je IP adresa 192.168.1.1, no u každého výrobcu sa môže líšiť a odporúčame si ju teda naštudovať v návode k routeru alebo na tejto stránke.

Po tomto kroku je potrebné zadať používateľské meno a heslo. Pokiaľ netušíš o čom rozprávame, zrejme si ho nikdy nemenil (čo je veľká chyba) a musíš sa prihlásiť s predvolenými údajmi od výroby. Meno aj heslo je zvyčajne (napríklad v TP-Linkoch) „admin“, poprípade môže zabrať aj meno „admin“ a heslo „password“. Pokiaľ by routeru nevyhovovala ani jedna možnosť, cesta vedie opäť cez pribalený návod.

Nenechaj si ujsť
Stvoriteľ dnešných komplikovaných hesiel sa mýlil. Teraz prišiel s omnoho jednoduchšími pravidlami

Pripojené zariadenia

Ďalším krokom je nájdenie zoznamu pripojených zariadení. Tento postup sa ale pri každom routeri môže líšiť a nemusí teda vyzerať presne tak, ako teraz uvedieme. V menu by sa mala nachádzať položka pod názvom DHCP, poprípade Clients List, ktorá zobrazí všetky pripojené zariadenia. Pokiaľ je ich počet vyšší ako počet zariadení, ktoré u teba doma používajú Wi-Fi, s veľkou pravdepodobnosťou máš neželaného hosťa. Zabudnúť ale nesmieš ani na tlačiarne, televízory a iné zariadenia, ktoré Wi-Fi taktiež môžu používať.

Zmena hesla

Najjednoduchším spôsobom, ako neželaného hosťa od Wi-Fi odstaviť, je zmena hesla. Cesta k nej vedie zvyčajne cez Wireless – Wireless Security alebo Advanced. Keď stránka ponúka na výber typ zabezpečenia (WEP, WPA, WPA2), s určitosťou si na správnom mieste. Heslo sa vpisuje do kolónky Wireless Password a typ autentifikácie odporúčame nastaviť na WPA2 (pokiaľ je dostupné).

Podľa najnovších zistení už ale nie je potrebné používať zbytočne komplikované heslá. Oveľa lepším riešením je kombinácia štyroch náhodných slov, ktoré počítač uhádne omnoho ťažšie. Následne už iba stačí kliknúť na tlačidlo Save (uložiť) a reštartovať router.

Je to trestné

Tento návod sem nedávame iba kvôli tomu, aby si mal radosť z toho, ako si suseda odrezal od Wi-Fi. Trestný zákon č. 300/2005 v § 247 totiž hovorí o tom, že pokiaľ je router zabezpečený heslom a napriek tomu sa k nemu niekto cudzí pripojí, jeho vlastník na neho môže podať trestné oznámenie. Suseda dokonca môžeš dostať aj za mreže na dobu od šiestich mesiacov do troch rokov. Najprv to však skús múdrou cestou a zabezpeč svoju Wi-Fi sieť tak, aby ju nebolo možné zneužiť.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú