Druhá svetová vojna priniesla okrem nevýslovného utrpenia miliónov aj ohromný technologický pokrok. Ten však sprevádzalo množstvo omylov, ktoré sa ukázali, aspoň z vojenského hľadiska, ako extrémne neefektívne a zbytočné.

Kým pre Nemcov to bola raketa V-2, ktorá ich pripravila o priveľa zdrojov a pomohla len minimálne, pre Japoncov zase menej známa Jokosuka MXY-7 Óka.

Kreativita japonskej armády

Aj keď Jokosuka MXY-7 Óka pripomína skôr lietadlo, jedná sa v skutočnosti o strelu, ktorá je riadená človekom. Po prvý raz sa dostala do vzduchu až v roku 1944, teda pred blížiacim sa koncom vojny a za jej dizajnom stál Mitsuo Ohta spolu so študentmi z Leteckého výskumného inštitútu Tokijskej univerzity.

Do prevádzky sa nakoniec dostal len jeden jediný variant a aj keď považovala armáda Japonska tento nápad za dobrý, opak bol pravdou a rovnako ako V-2, ani pilotovaná strela Japonska nemala na výsledok vojny žiadny významný vplyv. Čo vôbec donútilo technikov použiť miesto automatického navádzania živých pilotov?

USAF Museum

Kým sa z pilotov japonských lietadiel Mitsubishi A6M stávali piloti kamikadze skôr z príležitosti a ich hlavnou motiváciou bola ochrana rodiny. V krajine zvíjajúcej sa vo vojne navyše nie je jednoduché budovať nové továrne a konštruovať zložité navádzacie zariadenia, ktoré v tej dobe prakticky neexistovali a aj riadené strely dosahovali mizernú presnosť.

Mali zmeniť priebeh vojny
Tento článok je dostupný členom Fontech PREMIUM

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú