Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Intel má za sebou katastrofálny rok. V 2022 spoločnosť krvácala peniaze, pričom finančné výsledky v druhom a treťom kvartáli investorov sklamali natoľko, že spustili vlnu veľkého predaja akcií. Pravda ale je, že s Intelom sa tento sentiment investorov ťahá už dlhšiu dobu.

Odráža sa to na hodnote samotnej spoločnosti. Podľa burzy NASDAQ sa momentálne cena jednej akcie pohybuje okolo 30 dolárov a posledný rok nepretržite klesala. Za posledných 12 mesiacov stratila okolo 42 % svojej hodnoty. Čo sa s Intelom deje a prečo hrozí kolaps celej spoločnosti?

Hodnota akcií s chodom spoločnosti nevyhnutne nemusí mať nič spoločné. Aj keby firma stratila 99 %, technicky ju to vôbec nemusí ovplyvniť. Prax je samozrejme úplne iná, no samotný pokles hodnoty spoločnosti sám o sebe kolaps pravdepodobne nevyvolá. Predovšetkým nie v prípade takého giganta, akým je Intel.

Obrovské problémy však prichádzajú aj na internej úrovni. Keďže ide o akciovú spoločnosť, Intel musí na kvartálnej báze zverejňovať svoje finančné výsledky. Americké CNBC si júli 2022 do vysielania pozvalo finančného analytika Stacyho Rasgona z firmy Bernstein, ktorý podľa vlastných slov Intel monitoruje už takmer 15 rokov.

Ragson sa vyjadroval predovšetkým k výsledkom za druhý kvartál 2022, no uviedol ich aj do širšieho kontextu celej spoločnosti, respektíve celého finančného trhu. „Ľudia vedeli, že to bude zlé,“ otvoril svoju analýzu. „Nemyslím si ale, že čakali, že to bude až takto zlé.

Ďalej konštatoval, že trh s osobnými počítačmi vo všeobecnosti oslabol, čo sa v nadväznosti na pandémiu očakávalo. Intel síce na trh priniesol vynikajúcu novú architektúru Raptor Lake, tá však spotrebiteľov dostatočne nepresvedčila.

Pre Intel je ale vitálne dôležitý zisk z dátových centier, ktorý klesol o neuveriteľných 16 %. Ako povedal Ragson vo svojom rozhovore, niečo také investor nepočuje každý deň. Spoločnosť v polovici roka priznala, že jej operačná marža klesla na 5 %. Podľa Ragsona išlo o jednu z najhorších marží v celom sektore. „V tých číslach nie je nič, čo by sa niekomu mohlo páčiť,“ uzavrel.

Intel sa pokúša o nemožné
Tento článok je dostupný členom Fontech PREMIUM

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú