Kým sa najväčšia sociálna sieť sveta topí v aktuálnych problémoch po úniku informácií o miliónoch používateľoch, Instagram čaká veľká zmena. Sťahovanie osobných údajov a súborov z Instagramu umožní používateľom nakladať s týmito informáciami a splní nové požiadavky Európskej únie. Zákon o ochrane osobných údajov totiž bude vyžadovať možnosť prenosu týchto dát a do platnosti vstúpi už 25. mája.

Tieto nové informácie potvrdil pre portál TechCrunch hovorca Instagramu, ktorý vo svojom vyjadrení prezradil, že si používatelia budú čoskoro môcť stiahnuť kópiu svojich zdieľaných údajov a súborov. V tomto súhrne nemajú chýbať osobné informácie, ale aj fotografie, videá a správy. Zatiaľ však nie je isté, v akej kvalite sa obrazové súbory budú dať stiahnuť.

Instagram chce vyhovieť Európskej únii

Rovnako otázne ostáva, či k všetkým dátam pribudnú aj príbehy, komentáre, zoznam followerov či označenia „Páči sa mi to“. Pokiaľ by Instagram umožnil sťahovanie obsahu v plnej kvalite bez kompresie, tak aplikácie tretích strán ako InstaPort môžu dostať červenú. Mnohí nezodpovední vývojári by totiž týmto spôsobom mohli zneužiť dáta používateľov. Exportovanie takýchto údajov však už bude povinnosťou sociálnych sietí, ktorá bude obsiahnutá v novom nariadení o ochrane osobných údajov.

Nenechaj si ujsť
Facebook opäť vylepší Instagram. Dostane to, čo iní ponúkajú už dlhé roky

Možnosť stiahnutia informácií tak Instagram používateľom umožní až po 8 rokoch existencie, počas ktorej si stihol získať viac ako 800 miliónov ľudí. Pre porovnanie na Facebook tento nástroj zavítal už v roku 2010, teda 6 rokov po jeho „zrodení“. Európska únia však berie súkromie používateľov sociálnych sietí naozaj vážne. Z tohto dôvodu k novému nariadeniu o ochrane osobných údajov pridala za jej porušenie aj poriadne vysokú finančnú pokutu. Tá sa môže v závislosti od rozsahu porušenia pohybovať od zhruba 700 000 eur až do výšky 20 miliónov eur, alebo 4 % celosvetového obratu samotnej spoločnosti.

Zobraziť celú galériu (1)
Mark Zuckerberg / Facebook

Posúvať osobné informácie o svojich používateľoch tretím stranám sa teda rozhodne neoplatí, o čom sa aktuálne v posledných dňoch presviedča aj Mark Zuckerberg, ktorý svoje prešľapy musí vysvetľovať americkému senátu. Vyšetrovanie tejto situácie ale nebude otázkou niekoľkých dní a šéf Facebooku sa ešte pri výsluchoch poriadne zapotí.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom