Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Agentúra LeoLabs, ktorá sa venuje monitorovaniu vesmírnych objektov, iba včera informovala, že na obežnej dráhe Zeme hrozí kolízia dvoch vyradených satelitov. Ako informoval portál ScienceAlert, zrážka by mohla nastať už tento týždeň.

Kolízie vyradených satelitov či akýchkoľvek iných objektov na obežnej dráhe našej Zeme sú pomerne zriedkavé a to aj napriek tomu, že sa v tomto pásme nachádza obrovské množstvo rôznych družíc, z ktorých je už veľa neaktívnych. Práve nečinné satelity predstavujú veľké nebezpečenstvo pre tie aktívne, pretože sa s nimi už nedá žiadnym spôsobom komunikovať a v prípade hroziacej kolízie uskutočniť manéver, ktorý zabráni samotnej zrážke.

Presne to má byť prípad vyradeného teleskopu IRAS z roku 1983 a sondy s opusteným vedeckým nákladom GGSE-4 z roku 1967, ktorá je kvôli malým rozmerom pripojená k vojenskému satelitu Poppy 5. Agentúra LeoLabs predpokladá, že presne 29. januára, zhruba 20 minút pred polnocou koordinovaného svetového času, by sa mali tieto dva vesmírne objekty míňať vo vzdialenosti 15 až 30 metrov. Pravdepodobnosť samotnej kolízie odhadujú na 1: 100. Oba satelity krúžia na obežnej dráhe vo výške 900 km.

Aj keď LeoLabs predpokladá, že sa objekty minú, ich odhadovaná vzájomná vzdialenosť je natoľko malá, že sa zrážka nedá stopercentne vylúčiť. Len pre porovnanie, v prípade aktívnych satelitov sa robia úhybné manévre v okamihu, kedy je predpokladaná vzdialenosť s iným objektom menšia ako 60 kilometrov. Pre nás na Zemi by potenciálna zrážka nepredstavovala žiadne riziko. Pri rýchlosti, akou sa družice pohybujú (približne 14,7 km/s) sa menšia z nich pri kolízii rozsype na drobné kúsky, ktoré by v prípade dopadu na Zem zhoreli v atmosfére. Preto nie je dôvod na žiadnu paniku aj napriek tomu, že k zrážke dôjde priamo nad Pittsburghom, informuje SmallTechNews.

Riziko to predstavuje jedine pre ďalšie vesmírne objekty, nakoľko úlomky, ktoré na obežnej dráhe zostanú, budú tvoriť ďalší vesmírny odpad a ten môže ohrozovať iné aktívne satelity. Odborníci už dlhší čas varujú, že s pribúdajúcim počtom aktívnych satelitov, ale aj tých, ktoré sa postupne vyraďujú z prevádzky, budú podobné hrozby kolízie nastávať čoraz častejšie. Ak sa podľa ich slov nezačne pracovať na odpratávaní vesmírneho odpadu v priebehu najbližších 10 rokov, môže tento stav výrazne zhoršiť možnosti posielať na obežnú dráhu ďalšie nové satelity či všeobecne robiť akékoľvek vesmírne operácie.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú