Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

To, že v našej galaxii existuje množstvo exoplanét, snáď netreba ani pripomínať. Konkrétne vedci odhadujú, že sa ich v Mliečnej dráhe nachádza až 40 miliárd, no potvrdiť sa ich zatiaľ podarilo  približne 4200. Väčšina z nich sa nachádza „iba“ niekoľko tisíc svetelných rokov od Zeme, pričom niektoré sú svojim zložením skutočne unikátne. Teraz sa však vôbec poprvýkrát podarilo objaviť kandidáta na planétu, ktorá sa nenachádza v našej galaxii, o téme informoval portál Astronomy.

Napriek tomu, že zatiaľ ide iba o nepotvrdenú, teda  planétu z druhu kandidátov, vedecké tímy, ktoré objav učinili, zostávajú nesmierne optimistické. Vo svojom príspevku zverejnenom na webe arXiv detailne popisujú svoju prácu, ale aj dôvody  nadšenia.

Kandidát na planétu vzdialený takmer 23 miliónov svetelných rokov

Portál Phys upozornil, že prvá planéta bola objavená vo vzdialenosti takmer 23 miliónov svetelných rokov od Zeme v galaxii M51 nachádzajúcej sa v blízkosti súhvezdia Veľká medvedica. Podľa dostupných informácií objavená planéta dostala pomenovanie M51-ULS-1b a je pravdepodobne iba o niečo menšia ako Saturn.

Whirlpool Galaxy M51 NASA/Hubble

Zistenia tiež naznačujú, že je súčasťou binárneho systému, ktorý ma vo svojom strede, buď čiernu dieru, alebo neutrónovú hviezdu, ktorá je v procese pohlcovania hmoty inej hviezdy, pričom ju obieha vo vzdialenosti 10-krát väčšej, ako je vzdialenosť Zeme od Slnka.

Objav uskutočnili vďaka veľmi špecifickým podmienkam

Vo väčšine prípadov je objaviť planétu v takejto vzdialenosti takmer nemožné, v tomto prípade však vedci mali naozaj veľký kus šťastia. Objav bol totiž uskutočnený na základe nesmierne špecifických podmienok, v ktorých sa  planéta nachádza.

Ako sme už spomínali, je súčasťou binárneho systému, ktorý ma v  strede, buď čiernu dieru, alebo neutrónovú hviezdu,  ktorá je v procese „konzumácie“ inej hviezdy, čo vytvára obrovské množstvo röntgenových signálov, ktoré upútali pozornosť vedcov.

Ďalšou príčinou objavu je aj to, že zdroj žiarenia týchto röntgenových signálov je taký malý, že obiehajúca planéta ho dokáže úplne prekryť, čím dočasne zablokuje alebo stlmí prichádzajúce röntgenové signály. Vďaka tomuto vzájomnému prekrytiu bolo možné kandidátsku planétu spozorovať.

Binárny systém je astronomický výraz pre dva vesmírne objekty, ktoré sa nachádzajú tak blízko pri sebe, že ich gravitačná interakcia spôsobuje ich obeh okolo ťažiska, ktoré je spoločné a zároveň sa nenachádza vo vnútri ani jedného z týchto objektov.

Tranzitná metóda

Objav bol uskutočnený prostredníctvom metódy známej tiež ako tranzitná fotometria, ktorá meria svetelnú krivku hviezd pri prechode exoplanéty. Táto metóda tiež umožňuje pozorovateľom odhadnúť veľkosť detegovanej planéty.

Malá planéta mierne ovplyvňuje jasnosť blízkej hviezdy, zatiaľ čo hmotnejšia planéta má výraznejší vplyv na svetelnú krivku hviezdy. Pri prechode planéty okolo hviezdy vytvorí akýsi tieň, informoval portál Sciencetimes. Tranzitnú metódu využila aj iná skupina vedcov, ktorá zistila, že vo vesmíre môže byť omnoho viac planét obsahujúcich istú formu života.

Podľa vedcov presne k tomuto deju došlo ešte v roku 2012, no v tom čase si to nikto nevšimol. Údaje o tomto tranzite planéty, ktorý na približne 3 hodiny výrazne tlmil prichádzajúce röntgenové signály však boli zaznamenané prostredníctvom observatória Chandra.

Na ľavej strane je označený oranžovou farbou zdroj röntgenových signálov. Na pravej strane je vyznačená poloha signálu na okraji hviezdokopy. Stefano et al. / arXiv:2009.08987

Skutočným dôvodom, prečo si v roku 2012 vedci toto tlmenie nevšimli, bolo, že v tom čase sa sústreďovali na pozorovanie röntgenových emisií z „veľmi horúcich“ oblastí vesmíru, akými sú napríklad superkopy galaxií.

Hoci môže existovať viacero príčin, prečo došlo k blokovaniu röntgenových signálov,  niekoľko z nich už vedci stihli vylúčiť. Vedci zatiaľ úplne vylúčili možnosť, že blokovanie röntgenových signálov je spôsobené inou hviezdou, pretože pozorovaný binárny systém je príliš mladý a taktiež vylúčili možnosť „prirodzenej variácie“, ktorá by mohla byť spôsobená padaním materiálu do zdroja emisií.

Na potvrdenie, či pozorovaný objekt je skutočne prvá detegovaná planéta nachádzajúca sa v inej galaxii, si však budeme musieť ešte počkať. Keďže planéta obieha okolo svojej hviezdy v nesmierne veľkej vzdialenosti, môže trvať aj niekoľko desaťročí, kým dôjde k ďalšiemu tlmeniu prichádzajúcich signálov, ktoré by raz a navždy potvrdili, že ide skutočne o prvú pozorovanú planétu z inej galaxie, dodal k informáciám web Futurism.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú