Počas posledných šiestich rokov sa americkí bioinžinieri zaoberali vývojom  senzorov, ktoré dokážu detegovať prítomnosť vírusov. Venovali sa najmä vírusu Zika a ebole, no v súčasnosti technológiu adaptujú na nový koronavírus, ktorý spôsobuje ochorenie COVID-19. Vedci chcú tieto senzory zabudovať priamo do rúšok. Výrazne by sa tým urýchlilo odhalenie človeka nakazeného koronavírusom, píše portál Interesting Engineering.

Tím vedcov z Hardvardskej univerzity a z Massachusettského technologického inštitútu (MIT) pod vedením Jima Collinsa sa pandémiami zaoberali už od roku 2014. Venovali sa viacerým druhom vírusov a za roky vyvinuli systémy, ktoré dokázali odhaliť prítomnosť vírusu podstatne rýchlejšie ako klasické testy skúmané v laboratóriu. Momentálne vyvíjajú špeciálne rúško, v ktorom bude zabudovaný senzor schopný odhaliť človeka infikovaného koronavírusom.

FOTO TASR/AP

Samotné senzory sú vytvorené z genetického materiálu, teda z nukleových kyselín RNA a DNA, ktoré sa viaže na vírusy. Materiál je na tkanine pripevnený lyofilizátorom, čo je špeciálny prístroj, ktorý dokáže z genetického materiálu odstrániť vlhkosť bez toho, aby spôsobil jeho odumretie. V takomto stave je rúško pri izbovej teplote schopné odhaliť prítomnosť koronavírusu až po dobu niekoľkých mesiacov.

Ako je nám známe, COVID-19 sa šíri najmä kvapôčkovou infekciou. Práve tieto kvapôčky slín alebo hlienu, ktoré sa z tela dostávajú von pri kýchaní a kašľaní, má senzor v rúšku zachytávať a analyzovať. V prípade, že senzor odhalí prítomnosť genetickej sekvencie koronavírusu, vydá krátky záblesk fluorescenčného svetla. Takéto svetlo je viditeľné pomocou fluorimetra, ktorého vreckovú verziu by mohli mať napríklad zdravotníci.

Podľa Collinsa tieto vreckové fluorimetre stoja okolo dolára. „Popri tom, ako ľudia opäť začínajú cestovať, si vieme predstaviť, že by náš vynález mohol veľmi efektívne pomôcť zabrániť opätovnému rozšíreniu ochorenia po svete,“ povedal Jim Collins pre Business Insider. „Napríklad na letiskách by mohli pracovníci s týmto prístrojom kontrolovať rúška.“ 

Tento vynález by mohol pomôcť monitorovať oveľa väčšie množstvo ľudí, pričom testy by sa robili len potenciálnym infikovaným. V súčasnosti už je schválený aj nový antigénový test, ktorý ukáže výsledok už po 15 minútach od odobratia vzorky. No aj lekári by mali uľahčenú prácu – stačilo by len skontrolovať rúška a pacienti s podozrením by sa podrobili spomínanému testu.

Collins dodal, že rúško je zatiaľ len koncept vo vývoji, no prvé výsledky sú podľa neho veľmi sľubné. Vedci tiež experimentujú s dizajnom, rozhodujú sa, či senzory zabudujú priamo do rúška, alebo vytvoria nejaký modul, ktorý sa bude dať pripojiť k akejkoľvek maske. Koncept by mal byť predstavený v priebehu nasledujúcich týždňov.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú