Len ťažko by sa medzi nami hľadal človek, ktorý neprišiel do styku s touto hrou. Hrávali ju, a stále hrajú, mladí, starí, jednoducho všetci. Čo však stálo za týmto fenoménom?

Carl Johnson a.k.a CJ je bezpochyby najslávnejšie meno minulej dekády. Rockstar v roku 2004 vytvoril hru, ktorú dlhé roky neprekonala žiadna iná. Dokonca aj v dnešnej dobe by si sa pri jej zapnutí nenudil. Čím však bola tak výnimočná, že si získala srdcia miliónov hráčov po celom svete?

Obrovská krajina

Aj keď sa to nezdá, práve obrovská rozloha mapy má podiel na tom, že hra takmer v žiadnom momente nepôsobila jednotvárne. Okrem Los Santos si tak mohol navštíviť aj ďalšie mestá, ako San Fierro, Rodeo Drive či Santa Maria Beach. Dominantou je však určite Mt. Chilad, obrovský vrch, ktorého zdolanie zabralo pekných pár minút. Jednotlivé časti sa však otvárali až po splnení misií, čím sa zábava predlžuje o ďalších pár hodín. Možností je skutočne veľa, a preto ťa pri každom zapnutí hry čakalo nové dobrodružstvo.

nostalgické hry
Zobraziť celú galériu (2)
Screenshot / Youtube

Rôznorodosť misií

Variabilita misií je jedným z kľúčových aspektov úspešnej hry. Určite by ani teba nebavilo len strieľať po členoch konkurenčného gangu či behať po mape a hľadať nápisy, ktoré by si presprejoval. Obtiažnosť misií je aj patrične odstupňovaná, takže prvé kšefty boli viac menej úvodom do gangsterského sveta. Spomenúť určite treba aj množstvo vedľajších misií, akými boli vojny o územie alebo staranie sa o priateľku.

Zobraziť celú galériu (2)
Screenshot / Youtube

Nekonečná voľnosť

Bez tohto aspektu by sa nikdy GTA nedostalo tam, kde je dnes. Nebavilo ťa plniť jednotlivé príbehové misie? Nevadí! Vytas samopal a rozstrieľaj všetko, čo ti príde do cesty. Naháňaj sa s policajtmi, pracuj ako vodič sanitky či taxíka a zúčastňuj pouličných pretekov. Nezabudni pravidelne jesť a cvičiť, aby sa ti zvýšila výdrž, či už pri plávaní, alebo súbojoch. Nebolo nič lepšie, ako po ťažkom dni sadnúť na motorku alebo do auta a len sa tak bezcieľne túlať po mape. Zájdi do Las Venturas a míňaj peniaze v kasíne, tancuj v bare, alebo si zahraj biliard. Možnosti sú takmer nekonečné.

Zobraziť celú galériu (2)
Screenshot / Youtube

Maličkosti, ktoré charakterizujú hru

V pamäti ti určite ostali rádia, ktoré si si mohol naladiť počas cestovania v nejakom dopravnom prostriedku. Obľúbená bola aj možnosť zostavenia vlastného rádia nahratím MP3 pesničiek do príslušného priečinka v hre. Nezabudnuteľný je hlavne úvodný soundtrack, o ktorom ani netreba bližšie písať. Chválu si zaslúži aj dabing, ktorý je spracovaný na profesionálnej úrovni. Svoj hlas totiž prepožičali špičkoví herci.

Nenechaj si ujsť
Toto je zaručene najkrajšia verzia GTA 5. Kombinuje niekoľko modifikácií a ponúka úchvatnú grafiku

Nesklamal ani multiplayer, ktorý ponúkol množstvo módov, pričom osobne bol pre mňa najlepší Real Life. Neskôr sa objavili aj rôzne módy, vďaka ktorým si si hru mohol pretvoriť podľa svojich predstáv. Ako sa hovorí, všetko so všetkým súvisí a rovnako to je aj v tomto prípade. Tieto vlastnosti teda dodávajú hre istý šmrnc a aj keď sa nájdu určité nedostatky, tie sú hneď odpustené. Tak nečakaj a choď si hru znova nainštalovať a spoločne si zaspomínať na roky minulé.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom