Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Už skôr sme ťa informovali o údajnom fakte, že Google mal vyvinúť najvýkonnejší kvantový počítač a dosiahnuť kvantovú nadradenosť. Jeho konkurencia ho síce spochybnila, no Google už vracia úder.

Pred nejakým časom vyšla na svetlo sveta informácia, že Google údajne za pomoci svojho kvantového počítača dosiahol takzvanú kvantovú nadradenosť. Nešlo však o oficiálne informácie, nakoľko tie pôvodne unikli v rámci omylom zverejnenej publikácie NASA, ktorá bola hneď na to stiahnutá.

Google chce špekuláciám urobiť rázny koniec

Neskôr sa ale do celého problému obuli konkurenti Googlu, hlavne IBM, ktoré význam prínosu giganta do sveta kvantových počítačov spochybnilo. Kvantový počítač zostrojený Googlom mal byť údajne testovaný len na vyriešenie jedného špecifického problému a nespĺňa požiadavky na jeho všeobecné využitie.

Portál Engadget však tentoraz informuje, že Google urobil rázny koniec špekuláciám nad mylne vypustenými informáciami a oficiálne publikoval vedecký článok v žurnále Nature s názvom „Quantum supremacy using a programmable superconducting processor“. Ten by mal objav a spomínané testy Googlu objasniť.

Čo je to vlastne kvantová nadradenosť?

Kvantová nadradenosť prakticky vyjadruje schopnosť kvantových počítačov riešiť problémy, ktoré by súčasná technológia nemala šancu vyriešiť. Publikovaný článok Googlu vysvetľuje, ako 54-bitovému kvantovému počítaču, ktorý Google nazýva Sycamore, trvalo len 200 sekúnd, kým vykonal výpočet, ktorý by zabral aktuálne najrýchlejšiemu superpočítaču na svete 10 000 rokov. Tento výsledok bol možný aj napriek tomu, že jeden qubit Sycamoru nefungoval.

Zobraziť celú galériu (1)
Na tomto obrázku môžeme vidieť usporiadanie procesora kvantového počítača Sycamore, ktoré zobrazuje obdĺžnikové pole s obvodmi 54 qubitov (sivé krížiky), z ktorých každý je spojený so svojimi štyrmi najbližšími qubitmi spojkami (modré štvorce). Biely krížik reprezentuje nefunkčný qubit, vďaka ktorému bol výsledný reťazec zostavený len zo zostávajúcich 53 qubitov. Zdroj: Nature/Google

Ako ďalej informuje Nature, test publikovaný Googlom mal popísať pravdepodobnosť rôznych výstupov z kvantovej verzie generátora náhodných čísel. Celý tento proces vzniká prechodom série náhodných operácií cez obvod pozostávajúci z 53 qubitov. Výsledkom je 53-ciferný reťazec „0“ a „1“ s celkovým počtom 253 kombinácií. Hoci ide o náročné operácie, vedúci tímu John Martinis prirovnal tento kvantový test k spusteniu primitívneho programu „Hello World“ na klasických počítačoch.

Teoreticky táto schopnosť kvantových počítačov otvára veľa nových príležitostí pre budúce technológie, ako je napríklad návrh lepších batérií, výroba účinnejších liekov alebo minimalizácia emisií. Aktuálne však výkon kvantového počítača Sycamore nemá praktické využitie. CEO Goooglu, Sundar Pichai, v rozhovore pre MIT Technology Review však povedal zaujímavú myšlienku vystihujúcu podstatu tohto objavu:

„Prvé lietadlo letelo iba 12 sekúnd, takže to nebolo prakticky možné aplikovať. Ukázalo sa však, že lietadlo by mohlo lietať.“

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú