Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Kvantové zapletenie qubitov je základom pre ukladanie a spracovanie kvantových informácií. Čím viac qubitov sa spojí, tým je predpoklad výkonnosti kvantového počítača vyšší a naopak. V súčasnosti sa podarilo zapliesť 53 qubitov, pričom v ideálnom prípade by ich malo byť niekoľko miliónov a miliárd.

Týždeň vo vede začína správou z Rice University, kde sa tamojším vedcom podarilo poskytnúť priamy dôkaz medzi kvantovou kritickosťou a zapletením elektrónov. Dokázali to skúmaním elektronického a magnetického správania zapletenia prechádzajúceho cez kovový film, ktorý je zmesou yterbia, ródia a kremíka. Vedci pritom už v minulosti predpokladali závislosť medzi kvantovým zapletením a kritickosťou, no až teraz bola prvýkrát pozorovaná.

Dôležité údaje do budúcnosti

Vďaka tomuto kovovému filmu sa fyzikom podarilo pozorovať miliardy zapletených elektrónov, ktoré cez neho prechádzali. Vytvoriť ho však nebolo jednoduché. Vyžadovala sa vysoko komplexná syntéza materiálov a vytvorenie veľmi citlivého spektroskopu, ktorý tieto elektróny dokázala zachytiť a pozorovať. Test prebiehal pri absolútne nulovej teplote materiálu, kedy podliehal prechodu z jednej kvantovej fázy do druhej.

Rice University

Využívalo sa elektromagnetické žiarenie vo frekvenčnom pásme terahertzov, ktorým sa kov ožiaril a následne sa skúmalo citlivým spektrometrom. Experimenty odhalili vysokú optickú vodivosť.

Z celkového žiarenia bolo detektorom zachytených len približne 0,1 %. Dôležité tiež bolo vykonať meranie pri rôznych teplotách a sledovať, ako sa mení frakcia v závislosti od teploty – píše ScienceAlert.

Dvojica vedcov, ktorá sa podujala na výskume Zdroj: Rice University

Aj tento výskum a merania podložili ďalšie informácie k tomu, aby sme ďalej mohli skúmať kvantové stavy v ich začiatočných štádiách.

V konečnom výsledku to znamená potencionálne zlepšenie v oblasti výpočtovej techniky. Skúmaním ďalších materiálov sme navyše stále bližšie k tomu, aby bol objavený supervodivý materiál, ktorého straty by boli na čo najnižšej hranici.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú