Po nedávnom rozhodnutí tribunálu EÚ o miliardovej pokute Applu, sa podľa informácií z portálu Phonearena únia tentokrát chystá pozrieť na postavenie digitálnych asistentov.

Vyšerovaniu podliehajú všetci veľkí hráči na trhu

Vyše 400 firiem bude podrobených prieskumu ohľadom ich postavenia na trhu. Zahŕňa to aj gigantov ako Apple, Google a Amazon a vzhľadom na to, že asistenti ako Siri, Google Assistant, Alexa a iní využívajú veľké množstvo údajov priamo od spotrebiteľov, EÚ sa bude snažiť zistiť, ako s týmito údajmi firmy pracujú a či sa nezneužívajú proti používateľom.

Dôležitá je aj schopnosť dostatočnej spolupráce zariadení viacerých výrobcov medzi sebou. Ak by tomu tak bolo, veľké firmy môžu očakávať pokuty až do 10 % ich ročného obratu, čo napríklad pre Apple činí až 26 miliárd eur.

Nebolo by to po prvý raz, čo sa firmy ako Google, Apple alebo aj Microsoft dostávajú pod paľbu EÚ. Európska komisia udelila napríklad Googlu už niekoľko pokút, pričom tá najvyššia v roku 2018 tvorila až 4,34 miliárd €.

Dôvodom bolo zneužitie postavenia technologických lídrov v rámci pretláčania vlastných aplikácií alebo služieb, ktoré sú používatelia prakticky nutní využívať – v tomto prípade služby Google na zariadeniach s Androidom.

Žalobu na amerického giganta však nedávno podalo aj niekoľko cenových porovnávačov vrátane známej Heureky, podľa ktorej Google svoje postavenie na trhu stále zneužíva.

V aktuálnom prípade síce zatiaľ neexistujú žiadne dôkazy, že by sa malo vyšetrovanie spomínaných 400 firiem preniesť na súd a tento proces bude taktiež určitý čas trvať. Možné pokuty pre spoločnosti však siahajú do závratných súm, a bude preto zaujímavé sledovať, ako sa situácia okolo vyšetrovania vyvinie.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom