Zakladateľ, hovorca a šéfredaktor WikiLeaks, Julian Assange, bol 11. apríla 2019 zatknutý v Londýne, pretože USA ho považuje za hrozbu pre americkú národnú bezpečnosť. Prezident Donald Trump mu mal ponúknuť milosť, ak potvrdí, že Rusko „nemalo prsty“ v úniku e-mailov počas volieb amerického prezidenta v roku 2016, informuje BBC.

Mimoriadna požiadavka bola vznesená pred Westminsterským magistrátnym súdom pred tým, ako začiatkom budúceho týždňa Assange plánuje začať právnu bitku o blokovanie pokusov o jeho vydanie do USA.

Assangov advokát Edward Fitzgerald poukázal na dôkazy, podľa ktorých mal bývalý republikánsky kongresman Dana Rohrabacher navštíviť Assanga v auguste 2017. Ako píše The Guardian, vo vyhlásení Assangeho právničky Jennifer Robinsonovej sa uvádza, že pán Rohrabacher sa chystá navštíviť pána Assangeho a na pokyn prezidenta mu ponúknuť milosť alebo nejakú inú cestu, ak povie, že Rusko nemá nič spoločné s únikmi počas volieb, uviedol Fitzgerald pre Westminsterský magistrátny súd.

Okresná sudkyňa Vanessa Baraitser, ktorá prerokúva prípad vo Westminsteri, uviedla, že dôkazy sú prípustné.

Hovorkyňa Bieleho domu Stephanie Grisham však pre novinárov povedala, že prezident sotva pozná Dana Rohrabachera a o tejto téme a ani o takmer žiadnej inej s ním nikdy nehovoril. Trump však pozval Rohrabachera do Bieleho domu v apríli 2017 po tom, čo videl vtedajšieho kongresmana v televízii Fox TV, kde prezidenta obhajoval.

Rohrabacher pre Wall Street Journal povedal, že v rámci dohody, ktorú mal navrhnúť, by Assange musel odovzdať disk alebo iné zariadenie na uchovávanie údajov, ktoré by dokázalo, že Rusko nie je zdrojom napadnutých e-mailov.

Zverejnenie e-mailov hacknutých v rámci kampane Hillary Clintonovej pomohlo udržať pár dní pred voľbami v roku 2016 škandál okolo demokratického kandidáta.

Assange má v Amerike čeliť 18 obvineniam, vrátane konšpirácie, že sa dopustili neoprávneného vniknutiu do systémov v súvislosti s publikovaním amerických diplomatických stykov pred viac ako dekádou. Keby bol uznaný vinným, mohol by čeliť 175 rokom väzenia. Je obvinený z práce s bývalou analytičkou tajnej služby, Chelsea Manningovou na úniku stoviek tisícov utajovaných dokumentov.

Assange je zadržiavaný vo väzbe v Belmarsh od septembra minulého roku. Assangeho požiadavky na dohodu sa objavili deň po tom, čo Trump udelil milosť veľkému počtu osobností odsúdených za podvod alebo korupciu, vrátane bývalého guvernéra Illinois, Roda Blagojeviča a „kráľa nezdravých peňazí“ Michaela Milkena. Ned Price, bývalý hovorca národnej bezpečnostnej rady, na Twitteri povedal: „Určite to znie, že Assangeovi právnici sú pripravení tieto požiadavky podložiť dôkazmi. Je to ďalší náznak toho, že útok Trumpa na právny štát nie je ničím novým, prebieha počas jeho celého funkčného obdobia“.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú