Psychológ Kohske Takahashi z Univerzity Chukyo v Japonsku prezentoval vo svojom výskume nový druh ilúzie, takzvaná „ilúzia zaslepenia zakrivenia“. Že ide o naozaj podarenú ilúziu sa dozvieš v našom článku.

Sleduj Fontech.sk aj na Facebooku, YouTube a Instagrame!

Túto zaujímavú ilúziu nájdeš hneď pod prvým odstavcom. Na prvý pohľad sa zdá byť na tomto obrázku všetko v poriadku. Vidieť môžeš 4 zakrivené horizontálne čiary, pričom dve vyzerajú ako sínusoida a dve majú zubatý charakter. Rozdiel je len vo zvýraznení rôznych častí týchto čiar bielou farbou. Kde je teda chyták?

Ilúzia spočíva v tom, že v skutočnosti vidíme 4 rovnaké čiary, resp. 4 sínusoidy. Dojem zubatých čiar je teda len ilúzia, ktorá vznikla v dôsledku šedého pozadia. To, že ide skutočne o 4 rovnaké sínusoidy, sa môžeš presvedčiť na obrázku nižšie, kde je pridané biele a čierne pozadie. K tomu, aby táto ilúzia vznikla, je okrem šedého pozadia potrebné dobre rozmiestniť prechody farieb na čiarach a použiť špecifický uhol sínusovej vlny. Pointa ilúzie spočíva v tom, že za použitia spomenutých podmienok je pre oko ťažké porovnať tieto rovnaké, no rôzne vykreslené čiary.

Aká je tvoja reakcia?
Milujem to
0%
Páči sa mi to
71%
Chcem to
0%
Mám to
14%
Nepáči sa mi to
0%
Neznášam to
14%
O autorovi
Dávid Hrabčák
Som študent doktorandského štúdia na Technickej univerzite v Košiciach v odbore Multimediálne telekomunikácie. Moderné technológie sú pre mňa nie len niečo, čo študujem, ale aj koníček. Okrem technológií rád počúvam a tvorím elektornickú hudbu.