Internet, alebo tiež „World Wide Web“ je ohromne rozsiahlou sieťou, kde každý môže nájsť tie najrôznejšie informácie, ktoré neraz vedia poriadne prekvapiť. Ten priestor, ktorý obsahuje dostupné stránky, je však len kvapkou v mori toho, čo všetko v sebe tento systém skrýva. Ľudia na známom diskusnom fóre teraz odhalili svoje príbehy, ktoré si pre nich prichystal internet vo svojej „nedostupnej“ časti, známej tiež ako Dark Web.

Sleduj Fontech.sk aj na Facebooku, YouTube a Instagrame!

Najpoužívanejším spôsobom ako sa dostať do utajenej časti internetu je špeciálny prehliadač Tor. Táto aplikácia s ikonou cibule umožňuje ľudom pristupovať k temnej časti tohto systému, pričom sledovať návštevníkov Dark Webu je poriadne zložité. Kľúč tkvie práve v prehliadači Tor, ktorý rád a často mení IP adresy používateľa, aby ho nebolo možné len tak vystopovať. Kvôli tomu prichádzajú mnohý členovia Dark Webu s ponukami, ktoré by bežnému človeku spôsobili zimomriavky na rukách.

Obchody so zbraňami, bielym mäsom sú len štipkou toho, čo tento tajomný internet v sebe skrýva. Dostať sa do takýchto jeho zákutí však nie je rozhodne ľahké. Mnohí pritom často narazia na menej nebezpečné stránky, na ktorých zažili poriadne divné veci. Viacerí návštevníci Dark Webu sa so svojimi bizarnými príbehmi podelili aj na diskusnom fóre Reddit a teraz si ich môžeme prečítať aj my.

Dark Web sa pre mnohých môže zdať poriadne nebezpečný, no niekedy býva aj úplne neškodný

O prostredí tohto internetu kolujú rôzne príbehy. Predaj drog, vraždy na objednávku a ďalšie ponuky pritom často nie sú tým pravým dôvodom, pre ktorý tam ľudia chodia.

Alternatívna hra v realite

Jeden z používateľov Dark Webu sa podelil o svoje skúsenosti s hraním hry s názvom „No Love Deep Web“, ktorá mohla využívať prehliadač Tor na hľadanie rozličných vecí. Hra tohto človeka pritom zaviedla v skorých ranných hodinách až do New Yorku, kde mal iba odpovedať na hovor vo verejnom automate.

Zbieranie zastávok vlakov

Nenechaj si ujsť
Stovky tisíc kilometrov podmorských káblov, servery a optické vlákna. Takto vyzerá internet na celom svete

Niekedy človek na Dark Webe môže nájsť aj fóra, kde si ľudia medzi sebou vymieňajú automatické správy o ďalšom príchode vlakov do staníc. Po zdieľaní medzi sebou o tom používatelia diskutujú.

Občas sa však môžu veci zvrtnúť

Tor by mal skrývať v tejto temnej časti internetu identitu a adresu počítača ľudí, no nie vždy je tomu tak. O svoj strašidelný príbeh sa na Reddite podelil ďalší človek, ktorému pri prečítaní niekoľkých slov rozhodne nebolo všetko jedno. Pri jeho skúmaní Dark Webu narazil na náhodnú stránku, ktorá sa spočiatku zdala ako miesto na zdieľanie názorov ľudí, a tak sa rozhodol skúmať web ešte hlbšie. Po tom, čo narazil na veľký HTML súbor a TIFF obrázky, objavil tiež niekoľko ďalších súborov. Všetko to pritom vyzeralo ako zbierka dát, ktorú by si uchovával psychológ, alebo iný odborník s povahou lekára. Po otvorení súboru s podivným názvom „1-.HELLO-THERE.html“ nasledoval poriadny šok. V súbore sa písalo „Vidíme ťa“ a po 15 sekundách celý server padol. Skutočne podivná skúsenosť.

Keď ostatní vedia viac ako by mali…

Ďalšia nepríjemná situácia sa prihodila používateľovi, ktorý poslal komentár pod video. Neskôr si chcel toto video pozrieť, no na komentár mu už niekto odpovedal: „Je to od Vás veľmi pekné pán (priezvisko).“ Muž pritom svoje priezvisko nikde neuvádzal, internet často nevyužíval a navyše nebolo jeho priezvisko bežné. Vystopovať používateľa teda nemusí byť pre niektorých zložité aj napriek tomu, že využívajú prehliadač Tor.

Predaj najrôznejších vecí

Nenechaj si ujsť
Zoznam krajín s najrýchlejším internetom: Slovensko zaznamenalo prepad

Dark Web je miestom, kde sa tiež stretávajú obchodníci, ktorí ponúkajú naozaj zvláštny tovar. Jeden muž sa na fóre Reddit dokonca pochválil, že v tejto časti internetu našiel domáce nástroje na vasektómiu za 20 dolárov. Balenie obsahovalo divné trubičky a háčiky, ktoré prinajmenšom naháňajú strach.

Úlovky zo zvierat

V ponuke tohto internetu nie je zložité nájsť ani taký roh nosorožca, ktorý sa na čiernom trhu predáva za ohromné sumy. Práve na takúto ponuku narazil ďalší používateľ z fóra Reddit.

Jedinečná skúsenosť

Jeden z návštevníkov Dark Webu si ešte v roku 2013 v tamojšom obchode objednal niečo, čoho definíciou bola „jedinečná skúsenosť“. Tú získal po dvoch dňoch, keď mu pred prah jeho domu dorazila zásielka, v ktorej sa nachádzal vysávač.

Nájdu sa aj obyčajné veci

Nenechaj si ujsť
Prečo vydáva kvapka vody pri žblnknutí zvuk? Vedci majú konečne odpoveď

Tajomná časť internetu je aj miesto pre tých, ktorí chcú len predávať obyčajné veci. Skvelým príkladom je muž z Nemecka, ktorý na Dark Webe predával praclíky.

Saxofóny a falošný Gucci

Na trhu tu môže ktokoľvek nájsť aj ponuku na predaj saxofónu. Nebolo by na tom nič zvláštne, pokiaľ by miesto predaja nebolo tým, kde sa zväčša predávajú drogy. Používateľ po tom, čo okrem toho objavil aj falošné produkty Gucci sa z tohto webu odhlásil.

Väčšina Dark Webu nie je prístupná

Mnohé veci na tomto internete nie sú pre zrak bežného smrteľníka viditeľné. Najhoršie objednávky, najhrôzostrašnejšie produkty, či služby sú totiž dobre ukryté za heslami, a to takými spôsobmi, o ktorých vie iba ten, kto má k týmto veciam prístup.

To, čo je na Dark Webe neviditeľné, nie je zväčša to, čo by oči obyčajného človeka chceli vidieť. Raz darmo, napriek neškodnej stránke „dobrého“ internetu je tu aj tá časť tohto systému, do ktorej by si sa radšej dostať nechcel. Pokiaľ by sa niekto o to aj pokúsil, nemusí sa mu to vôbec podariť.

Aká je tvoja reakcia?
Milujem to
9%
Páči sa mi to
66%
Chcem to
2%
Mám to
15%
Nepáči sa mi to
4%
Neznášam to
4%
O autorovi
Matúš Mitro
Milovník nových technológií, obzvlášť tých zo sveta smartfónov, ktoré mu učarovali už poriadne dávno. Má rád dobrú hudbu, nepohrdne kvalitným filmom, ale ani debatou o rôznych inováciách. Kontakt: [email protected]