Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Vesmírna agentúra NASA pokračuje v prípravách pre návrat astronautov na Mesiac. Na jar tohto roka rozdelila financie vo výške 967 miliónov dolárov pre 3 súkromné spoločnosti, ktoré majú poskytnúť riešenia pre budúcu misiu. Jedna z firiem, Blue Origin, teraz odhalila prototyp svojho lunárneho modulu, ktorý bude v najbližších rokoch slúžiť v NASA na testy a simulovanie pre astronautov, informuje Futurism.

NASA celkovo rozdelila spomínané financie pre spoločnosť SpaceX, Blue Origin a Dynetics. Zatiaľ čo firma Elona Muska si z dohody odniesla 135 miliónov dolárov a má vyvinúť vesmírnu loď Starship, Dynetics odišiel so sumou 253 miliónov a najväčší podiel získal práve Blue Origin, ktorý pracuje na vývoji lunárneho modulu pre astronautov.

Trojica týchto firiem má spoločnú úlohu, vyvinúť systémy pre pristátie človeka na Mesiaci v budúcich misiách Artemis. NASA chce pritom na tento prirodzený zemský satelit poslať aj prvú astronautku a ďalšieho astronauta už v roku 2024.

Každá zo spoločností má pritom prispieť vlastnými riešeniami. Dynetics pracuje na štruktúre, ktorá umožní výstup a zostup pristávacieho systému, ktorý vynesie raketa Vulcan od United Launch Alliance. SpaceX, ako je dobre známe, pracuje na vesmírnej lodi Starship.

Pri jej vývoji doteraz značne pokročila a podarilo sa jej vykonať aj prvý „hop“ test, či vylepšiť motor Raptor, ktorý bude poháňať raketu Super Heavy a vesmírnu loď. Úlohou spoločnosti Blue Origin je potom poskytnúť pre NASA lunárny modul, 3-stupňový pristávací modul, ktorý vynesie vlastná raketa spoločnosti New Glenn a raketa Vulcan.

NASA získala prototyp lunárneho pristávacieho modulu

Blue Origin už taktiež ukázal výsledky svojho vývoja a pre NASA predstavil prototyp lunárneho modulu v plnej veľkosti, ktorý síce nie je funkčný, no má poslúžiť ako maketa v reálnej veľkosti pre pripravované simulácie a testovania v najbližších 3 rokoch. Počas toho obdobia bude agentúra vyhodnocovať ergonómiu modulu či priestor pre nástup a pohyb astronautov v oblekoch a ďalšie jeho vlastnosti.

Takmer 12,2 metra vysoké zariadenie už bolo doručené do Johnsonovho vesmírneho strediska v Houstone, kde bude podrobené testom a zostane tam až do budúceho roka. Na vývoji tohto prototypu sa okrem Blue Origin podieľali aj spoločnosti Lockheed Martin, Northrop Grumman a Draper, informuje TechCrunch.

Nenechaj si ujsť
NASA navrhla novú vesmírnu toaletu na ISS. Stála vyše 20 miliónov

Samotný modul sa pritom skladá z 3 častí – výstupného elementu (Ascend Element), zostupného elementu (Descend Element) a transfer elementu (TE). Zostupný modul je založený na pristávacom nákladnom module Blue Moon a vybavený vodíkovým pohonom BE-7 LOX, na ktorom Blue Origin pracuje vyše 3 rokov.

Výstupná časť lunárneho modulu bude obsahovať všetky avionické systémy, softvér, hardvérové systémy pre podporu života a prostredie pre posádku. Transfer element potom poslúži na pristátie modulu z lunárneho orbitu a je založený na nákladnej kozmickej lodi Cygnus, ktorá vynáša zásoby na ISS, informuje Blue Origin.

NASA chce odštartovať program Artemis už v roku 2024, kedy vyšle na Mesiac ďalších astronautov a zároveň plánuje preskúmať lunárny povrch detailnejšie ako kedykoľvek predtým. K tomu majú pomôcť systémy, ktoré budú v budúcnosti vybudované priamo na Mesiaci a okolo neho.

Tie budú zahŕňať lunárny systém pre skúmanie, raketový systém (vesmírna loď Starship), modul Orion, orbitálnu stanicu, už spomínaný lunárny pristávací modul a modernú generáciu vesmírnych oblekov pre astronautov, ktoré budú vytvorené špeciálne pre program Artemis.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú