Čínskeho Xiaomi sa začína obávať aj Google

Spoločnosť Xiaomi v Číne zaznamenala enormný rast a to aj napriek tomu, že ich zariadenia s Androidom oficiálne nevyužívajú služby Googlu. To by mohol byť pre spoločnosť, ktorá je gigantom nie len vo svete vyhľadávačov, naozaj problém. Každý, kto už bol niekedy v Číne veľmi dobre vie, že tamojšia vláda blokuje rôzne služby, vrátane tých, ktoré ponúka spoločnosť Google. Čínski výrobcovia smartfónov s operačným systémom Android teda nemali inú možnosť, než vytvoriť sady vlastných služieb. Žiadne ale doteraz neboli tak populárne, ako služby spoločnosti Xiaomi.

XIAOMI Mi4 16GB môžete kúpiť v e-shopoch za cenu od (Zdroj: Heureka.sk)
Porovnať ceny >>

Xiaomi sa pomaly presúva z Číny a vytvára oficiálne obchody v Indii, Malajzii, Singapure a po novom aj v USA a Európe (neoficiálne). Niektorí zamestnanci Googlu sami priznávajú, že Xiaomi môže ešte naozaj prekvapiť. V súčasnosti má totiž čínska spoločnosť vlastný obchod s aplikáciami, e-shop, video streamovaciu službu, cloudové úložiská a služby pre posielanie správ. Nič im však nebráni v tom, aby ponúkali zákazníkom email, mapy a ostatné služby, ktoré bežne dostanete od Googlu.

xiaomi_smartfony_all

Xiaomi Redmi 1S 8GB môžete kúpiť v e-shopoch za cenu od (Zdroj: Heureka.sk)
Porovnať ceny >>

Spoločnosť Cyanogen dokonca nedávno zháňala investorov na vytvorenie „Androidieho“ ekosystému, ktorý by nepotreboval Google a podarilo sa im už prilákať niekoľko veľkých firiem. Uvidíme, ako sa to časom celé vyvinie. Myslíte si, že sa má Google naozaj čoho obávať?

Zdroj: GizChina.com

Aká je tvoja reakcia?
Milujem to
0%
Páči sa mi to
0%
Chcem to
0%
Mám to
0%
Nepáči sa mi to
0%
Neznášam to
0%
O autorovi
Dominik Juhás
Študujem informatiku na Technickej univerzite v Košiciach. Pred pár rokmi som používal len zariadenia s Androidom, no vyskúšať treba všetko a preto mám dnes iPhone 5S a Nexus 7. Vo voľnom čase sa rád venujem programovaniu, čítaniu kníh a písaniu článkov.
  • Myslím si, že okolitý svet (okrem Číny) je už na Google zvyknutý. Xiaomi zariadenia sa u nás predávajú s CZ/SK ROMkou, ktorá už má predinštalovaný Google Play a neobsahuje čínsky balast. A to, že CM chce Android bez Googlu si myslím, že je riadny krok vedľa. Aj tak si tam každý doinštaluje GApps, tak ako tomu bolo doteraz. Takže sa Google nemá, čoho obávať =)