Čínsky experimentálny reaktor HL-2M, ktorý bude vyrábať energiu za pomoci jadrovej syntézy, je pripravený na spustenie. Jeho testovacia prevádzka pomôže vedcom prekonať prekážky na ceste k plnohodnotnému reaktoru, informuje portál IFLScience.
Posledné desaťročie sa nieslo v znamení prelomových objavov v oblasti jadrovej syntézy. Vedci túžili napodobniť procesy prebiehajúce na našom Slnku a priniesť tak neobmedzenú čistú energiu. Vzniklo tak medzinárodné úsilie, ITER, pre vývoj a budovanie reaktorov, ktoré by sa dali v jednoduchosti popísať ako „umelé Slnko“.
Umelé Slnko, ktoré je 13-násobne horúcejšie
Čína sa zaviazala vybudovať experimentálne reaktory na jadrovú syntézu v rámci svojich hraníc. Teraz sa očakáva, že čoskoro spustí jeden z nich. Konkrétne sa jedná o reaktor HL-2M, ktorý bol vybudovaný v Čcheng-tu, hlavnom meste čínskej provincie S’-čchuan. Jeho výstavbu mal na starosti Juhozápadný fyzikálny inštitút (SWIP) pod záštitou Čínskej národnej jadrovej spoločnosti (CNNC).

Samotný postup výstavby bol ohlásený len pred niekoľkými týždňami a spustenie sa očakáva už nasledujúci rok. Ako píše portál SCMP, teplota plazmy vo vnútri reaktora HL-2M bude dosahovať až 200 miliónov stupňov Celzia. Pôjde tak o dvojnásobok doterajšieho rekordu reaktora tokmak EAST. Táto teplota je zároveň 13-násobkom teploty jadra nášho Slnka, ktoré dosahuje „len“ 15 miliónov stupňov Celzia.
Šiška naplnená extrémne horúcou plazmou
Samotný reaktor ma tvar „šišky“, avšak namiesto kysnutého cesta ma v sebe vákuovú komoru, v ktorej prúdi extrémne horúca plazma. Tá sa sformuje tak, že do vákuovej komory sa pustí čistý plyn. Silný elektrický prúd odstráni z plynu všetky elektróny, čím ho zmení na horúcu plazmu. Tá musí byť následne stabilizovaná silným magnetickým poľom.

Kolízie a metódy pomocného zahrievania vedú k neuveriteľným teplotám a tlakom vo vnútri reaktora. Pri týchto extrémnych podmienkach nakoniec dochádza k zlúčeniu jadier vodíka a vzniká hélium. Tento proces uvoľňuje obrovské množstvo energie, z ktorej časť sa prenáša na steny komory, odkiaľ sa zbiera a premieňa na elektrickú energiu.
Úspešné testy na reaktore HL-2M pomôžu k ďalšiemu vývoju dokonalejších reaktorov
HL-2M je ďalším dôležitým odrazovým mostíkom na ceste k reaktoru CFETR, ktorý je stále vo fáze návrhu. Vedci musia na ceste k vytvoreniu plne fungujúceho reaktora na jadrovú syntézu prekonať mnoho problémov. Jednotlivé skúšky na experimentálnych reaktoroch ale pomáhajú riešiť tieto problémy, a tak sa vedci vo vývoji neustále posúvajú dopredu.
Teraz čítajú

NESMIEŠ PREHLIADNUŤ Sme veľmi blízko obrovského míľnika pre ľudstvo. Na Marse poletí vrtuľník, už roztočil vrtule

Vyrobili ďalšiu revolučnú batériu. Nabíja sa až 10-krát rýchlejšie ako súčasné lítium-iónové

NASA ide utrácať: Na Mesiaci bude obrovský rádioteleskop a takto postavíme budovy pre osídlenie Marsu

Výborné správy: SpaceX hlási, že na úplné pokrytie planéty Starlinkom mu stačí už len pár misií

Poznáme presný objem, koľko ton vesmírneho prachu padne každoročne na Zem. Zmerať to trvalo 20 rokov
Články, ktoré hýbu svetom

VIDEO Age of Empires IV predstavené a vieme aj dátum vydania. Technická stránka však veľmi sklame

VIDEO VIDEO: Elon Musk konečne ukázal, ako vyzerá preprava ľudí na Teslách revolučným tunelom pod Las Vegas

Dvaja kamaráti z Brna predstavili čip, ktorý ti zjednoduší život. Stačí si ho nalepiť na mobil

Špinavý label z československých ulíc búra stereotypy. Slováci investovali tisíce, aby vytvorili „porno“ rodinu
