Čínsky experimentálny reaktor HL-2M, ktorý bude vyrábať energiu za pomoci jadrovej syntézy, je pripravený na spustenie. Jeho testovacia prevádzka pomôže vedcom prekonať prekážky na ceste k plnohodnotnému reaktoru, informuje portál IFLScience.

Posledné desaťročie sa nieslo v znamení prelomových objavov v oblasti jadrovej syntézy. Vedci túžili napodobniť procesy prebiehajúce na našom Slnku a priniesť tak neobmedzenú čistú energiu. Vzniklo tak medzinárodné úsilie, ITER, pre vývoj a budovanie reaktorov, ktoré by sa dali v jednoduchosti popísať ako „umelé Slnko“.

Umelé Slnko, ktoré je 13-násobne horúcejšie

Čína sa zaviazala vybudovať experimentálne reaktory na jadrovú syntézu v rámci svojich hraníc. Teraz sa očakáva, že čoskoro spustí jeden z nich. Konkrétne sa jedná o reaktor HL-2M, ktorý bol vybudovaný v Čcheng-tu, hlavnom meste čínskej provincie S’-čchuan. Jeho výstavbu mal na starosti Juhozápadný fyzikálny inštitút (SWIP) pod záštitou Čínskej národnej jadrovej spoločnosti (CNNC).

Zobraziť celú galériu (2)
AFP/Chinese Academy Of Sciences

Samotný postup výstavby bol ohlásený len pred niekoľkými týždňami a spustenie sa očakáva už nasledujúci rok. Ako píše portál SCMP, teplota plazmy vo vnútri reaktora HL-2M bude dosahovať až 200 miliónov stupňov Celzia. Pôjde tak o dvojnásobok doterajšieho rekordu reaktora tokmak EAST. Táto teplota je zároveň 13-násobkom teploty jadra nášho Slnka, ktoré dosahuje „len“ 15 miliónov stupňov Celzia.

Šiška naplnená extrémne horúcou plazmou

Samotný reaktor ma tvar „šišky“, avšak namiesto kysnutého cesta ma v sebe vákuovú komoru, v ktorej prúdi extrémne horúca plazma. Tá sa sformuje tak, že do vákuovej komory sa pustí čistý plyn. Silný elektrický prúd odstráni z plynu všetky elektróny, čím ho zmení na horúcu plazmu. Tá musí byť následne stabilizovaná silným magnetickým poľom.

Kolízie a metódy pomocného zahrievania vedú k neuveriteľným teplotám a tlakom vo vnútri reaktora. Pri týchto extrémnych podmienkach nakoniec dochádza k zlúčeniu jadier vodíka a vzniká hélium. Tento proces uvoľňuje obrovské množstvo energie, z ktorej časť sa prenáša na steny komory, odkiaľ sa zbiera a premieňa na elektrickú energiu.

Úspešné testy na reaktore HL-2M pomôžu k ďalšiemu vývoju dokonalejších reaktorov

HL-2M je ďalším dôležitým odrazovým mostíkom na ceste k reaktoru CFETR, ktorý je stále vo fáze návrhu. Vedci musia na ceste k vytvoreniu plne fungujúceho reaktora na jadrovú syntézu prekonať mnoho problémov. Jednotlivé skúšky na experimentálnych reaktoroch ale pomáhajú riešiť tieto problémy, a tak sa vedci vo vývoji neustále posúvajú dopredu.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom