Prvý návrh na reguláciu roamingu predstavila EÚ už v roku 2006. Odvtedy sme sa však dočkali viacerých zmien, ktoré vo výsledku zásadne ovplyvnili jednotkové ceny volaní, textových správ a dát v priebehu rokov. Aktuálne platné nariadenie o roamingu z roku 2012 skončí už v polovici budúceho roka. Čo bude ďalej? EÚ predstavila nový návrh regulácie roamingu na najbližších 10 rokov, ceny volaní, SMS a dát budú opäť nižšie.

Aktuálne platné nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) z 13. júna 2012 o roamingu vo verejných mobilných komunikačných sieťach skončí 30. júna 2022.

Európska komisia sa preto zaoberala otázkou ďalšej regulácie a pripravila návrh, ktorý bude po skončení doterajšieho nariadenia platný najbližších 10 rokov, teda do roku 2032.

Cenové stropy v roamingu klesnú aj o rok

Dĺžka platnosti bola stanovená na základe toho, že práve jedna dekáda je dostatočný čas pre rozvoj a nasadenie nových komunikačných technológií v mobilných sieťach. Príkladom môže byť nová generácia mobilnej 5G siete, ktorá má v najbližších rokoch postupne dopĺňať a časom nahradiť aj stávajúce generácie.

EÚ tak chce týmto návrhom zaistiť dodržiavanie cenových stropov pri určovaní roamingových cien za volania, SMS a dáta.

Zobraziť celú galériu (0)
Pixabay (Úprava redakcie)

Doteraz sa podľa plánu znižovali tieto ceny so začiatkom každého nového roka. Naposledy sa tak stalo začiatkom tohto roka, kedy jednotkové ceny znova klesli.

Aktuálny cenový strop pre minútu volaní v roamingu je 3,2 centov, pre 1 SMS je to 1 cent a pre 1 GB bola cena v roamingu pre rok 2021 stanovená na 3 € (bez DPH). Od toho sa ďalej odvíja aj množstvo dát, ktoré môže zákazník operátora v zahraničí využiť. Detailnejšie sme sa tejto téme venovali v samostatnom článku.

V budúcnosti budú ceny znova klesať

Čo však príde od polovice budúceho roka? Nuž na úvod roka 2022 opäť klesnú ceny volaní, SMSiek a dát podľa doterajšieho nariadenia. Ceny budú od januára 2022 do júna 2022 v roamingu nasledovné:

  • Volania: 0,032 €/min.
  • Textové správy: 0,01 €/SMS
  • Dáta: 2,5 €/GB

Po skončení platnosti nariadenia budú od 1. júla 2022 platiť ešte výhodnejšie ceny. Tie budú mať platnosť až do konca roka 2024. Cenový strop sa tak nebude upravovať v tom období každý rok, ale jeho platnosť bude predĺžená, spočiatku na 2,5 roka, neskôr budú nižšie ceny platiť ďalších 7 rokov od začiatku roka 2025 do roku 2032.

Loading...

Loading…

Komisia vo svojom návrhu chce ďalej umožniť zákazníkom operátorov využívať rovnakú kvalitu mobilného pripojenia v zahraničí ako doma, čo bude platiť aj pre nové 5G siete. V budúcnosti by tak mali operátori zaistiť podľa možností aj dostupnosť rýchlejšieho 5G pripojenia všade tam, kde to bude možné. Tým chce EÚ „zmazať“ rozdiely v kvalite poskytovaných služieb.

Zároveň sa má návrhom zaistiť spomenutý cenový strop, ktorý sa tak nebude v dôsledku budovania a rozširovania 5G sietí zvyšovať, naopak, cenové rozdiely chce EÚ čo najviac eliminovať. Po novom je v legislatívnom návrhu komisie zahrnutá aj povinnosť operátorov poskytovať zákazníkom informácie o možnostiach využitia bezplatných núdzových liniek.

NEPREHLIADNI
Stále môžeš platiť poplatky za roaming. Kedy má na to operátor špeciálne právo?

V prípade núdzových volaní majú poskytovatelia roamingu umožniť kontaktovanie núdzovej linky v prípade ľudí s postihnutím aj iným spôsobom ako len volaním na číslo 112. To znamená, že majú poskytnúť aj možnosť kontaktovania prostredníctvom aplikácií či správ. Taktiež majú operátori dôkladne informovať zákazníkov o kvalite poskytovaných služieb v roamingu a zdôrazniť prípadné faktory, ktoré môžu ovplyvniť kvalitu týchto služieb.

V roamingu by potom malo dôjsť aj k poskytnutiu predĺženého „primeraného využívania“ v prípade „vyššej moci“ ako napríklad pri pandémii či prírodných katastrofách, kedy je zákazník operátora nedobrovoľne nútený predĺžiť pobyt v zahraničí. Nový návrh Európskej komisie majú pred jeho zavedením schváliť ešte členské štáty EÚ a taktiež si ho má adoptovať aj Európsky parlament.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom