Do predstavenia novej generácie iPhonov ostáva už len pár mesiacov a doteraz avizované správy sľubujú viacero veľkých vylepšení. Objavili sa aj novinky, ktoré, pokiaľ budú pravdivé, zákazníka po rozbalení tohtoročného iPhonu poriadne zaskočia. Apple má totiž šetriť na balení a odstrániť z neho ako nabíjací adaptér, tak aj doterajšie káblové slúchadlá EarPods.

Neprešiel ani rok, odkedy Apple konečne začal k iPhonom (aspoň tým prémiovým) pridávať výkonnú nabíjačku s podporou rýchlonabíjania. Zatiaľ čo niektorí dúfali, že sa nabíjací adaptér s vyšším výkonom ocitne aj v balení dostupnejšieho iPhonu tento rok, spoločnosť sa zrejme vydá úplne opačnou cestou. Nabíjačku odstráni úplne.

Svoje rozhodnutie bude pravdepodobne argumentovať benefitmi, ktoré zmena prinesie. Žiadny výrobca totiž neprezradí negatívnu stránku toho, čo zákazníkovi ponúka, inak to nebude ani v prípade Apple. Ten sa pri svojich predstaveniach neprestajne vychvaľuje aj zmenami po ekologickej stránke.

Aká je motivácia?

Práve to môže spoločnosť vytiahnuť aj počas tohtoročnej prezentácie. Ekologický dopad jej produktov je však niečo, na čom spoločnosti záleží. Teda, vyzerá to tak. Na rozhodnutie odobrať z balenia nabíjačku a slúchadlá sa môžeme pozerať viacerými pohľadmi.

Absenciu slúchadiel EarPods by zrejme poväčšina zákazníkov ešte nejako zniesla. Koniec koncov, žijeme v dobe bezdrôtovej, kde káblové slúchadlá už nie sú tak v móde a mnohí využívajú Bluetooth slúchadlá.

Nabíjací adaptér je však pre mnohých esenciálnym doplnkom, ktorý od začiatku výroby „hlúpych“ telefónov a neskôr aj smartfónov, no vôbec všetkých elektronických zariadení s batériou, nesmie v balení pri zariadení chýbať.

Zobraziť celú galériu (1)
Apple (Úprava redakcie)

Ďalším pohľadom na vec je, že väčšina ľudí má doma nabíjací adaptér. Či už ide o nabíjačku od predošlého smartfónu alebo adaptér od výrobcu tretej strany. V mnohých domácnostiach sa často dokonca povaľujú mnohé nabíjačky, ktoré ostávajú nevyžité, prípadne skončia ako odpad.

Pred časom sme započuli, že sa Apple môže vydať cestou úplne bezdrôtových iPhonov. V praxi by to znamenalo, že budúci model značky nebude obsahovať žiaden port pre pripojenie k nabíjačke, nabíjanie batérie môže byť výlučne bezdrôtové, tvrdí Forbes.

Práve odstránenie nabíjacieho adaptéra môže byť úvodným krokom k tomu, ako svojich zákazníkov Apple pripraví na tento prechod. Netvrdíme ale, že sa s kompletne bezdrôtovým iPhonom stretneme už o rok, to nie. Je to však jedno z možných vysvetlení, ktoré by dávalo zmysel.

Poprosíme jeden drahý iPhone…a nejakú nabíjačku k tomu

Spoločnosť by odstránením nabíjačiek zároveň mohla znížiť ceny iPhonov, ale ako Apple poznáme, nestane sa tak. Môže však prísť s alternatívou, nejakou menšou kompenzáciou za to, že používateľ nebude mať v balení adaptér. Príkladom môže byť aj obyčajné predplatné na službu. Takýto krok nie je v podstate ničím veľkým, no zákazníci to môžu vnímať ako „zradu“.

Zaplatia množstvo peňazí a nedostanú ani adaptér? Načo by im vlastne bol, keď sa im doma môže povaľovať predošlá nabíjačka od staršieho modelu. Skutočne by sme si však vystačili len s nabíjacím káblom v balení? Názory sa rôznia a Apple nikdy nevyhovie všetkým. Radosť z odstránenia nabíjačky by ale mohli mať aj výrobcovia tretích strán, ktorí neraz predávajú aj výkonnejšie adaptéry ako sú tie základné v balení.

Nabíjací adaptér priamo v balení je väčším problémom ako sa môže zdať

Aj keď teda používateľ dostane do balenia toto príslušenstvo, môže si miesto neho kúpiť výkonnejšiu nabíjačku a z tej priloženej by sa stal nepotrebný odpad. Takýto odpad sa pritom ráta na státisíce ton každý jeden rok. Len v roku 2018 bolo po celom svete až 300 000 ton odpadu, ktorý tvorili výlučne iba nabíjacie adaptéry pre smartfóny. Toto číslo pritom pochádza priamo od CEO spoločnosti Anker, Stevena Yang, ktorý o elektronickom odpade z nabíjačiek informoval v rozhovore pre The Verge.

Jeden z popredných výrobcov nabíjačiek tak skutočne priznal, že elektronický odpad tohto druhu je obrovským problémom, s ktorým by sa mala celá spoločnosť vysporiadať. Veď len za posledných 5 rokov vzrástlo podľa nedávnej správy množstvo elektronického odpadu po celom svete o 21 %. Podľa predpovedí sa toto množstvo do 10 rokov zvýši na enormných 74 miliónov metrických ton ročne.

V minulom roku bolo pritom len v Európe vyprodukovaných 12,4 miliónov metrických ton e-odpadu, ktorý zahŕňa elektroniku a zariadenia s batériami, notebooky, smartfóny a podobné zariadenia. Práve v Európe je tiež najvyššie množstvo elektronického odpadu na obyvateľa, ktoré dosahuje až 16,1 kg na osobu.

Zobraziť celú galériu (1)
Freepik (Úprava redakcie)

Je teda na mieste uvažovať nad zmenou myslenia celej spoločnosti aj v tejto oblasti. Kúpiť drahý iPhone s nabíjačkou, káblom a slúchadlami bolo donedávna štandardom. Čo však zo štandardu, keď mnohokrát skončí takého príslušenstvo nevyužité alebo odhodené?!

Ekologické myslenie Apple môžu neskôr nasledovať aj ostatní

Apple si teda rozhneval komunitu svojich fanúšikov a odporcovia sa jeho zákazníkom zrejme budú môcť na jeseň posmievať. Spoločnosť ale „trafila klinec po hlavičke“ a dokonca nebude jediná. Nad podobnou stratégiou podľa nedávnych správ uvažuje aj Samsung, ktorý však čaká, ako v tomto smere obstojí Apple. Začína sa nová éra smartfónov bez nabíjačiek?

Rýchly prechod nečakajme, no výrobcovia sa môžu postupne touto cestou uberať. A nemusí to byť vôbec na škodu, práve naopak. Zákazníci by si zaobstarali len adaptér, ktorý skutočne potrebujú, nedostávali by zbytočné množstvo nabíjačiek v balení. Ostáva už len docieliť, aby im túto stratégiu výrobcovia nejako vysvetlili.

Týmto sa však nezastávame Apple ani jeho najkontroverznejšieho plánu za posledné roky. Objektívny pohľad na vec však hovorí v jeho prospech, no a ako sa vysporiada s cenami iPhonov alebo kompenzáciou za odobratie nabíjačky z balenia je už samostatná téma.

Zdá sa, že sa blížia časy, kedy si budú musieť ľudia uvedomiť, že adaptér v balení smartfónu nie je nevyhnutnosťou, ale často aj problémom, ktorý má ďalekosiahly dopad najmä na prírodu. Ako vnímaš plány Apple odstrániť nabíjačku z balenia nových iPhonov?

Je odstránenie nabíjačky z balenia smartfónov správne rozhodnutie?

Načítava sa... ... Načítava sa... ...

 

Pošli nám TIP na článokApple