Písal sa rok 2006, kedy Apple predstavil svoje najvýkonnejšie zariadenie určené pre profesionálov. Neskôr si získalo slávnu najmä vďaka kruhovému dizajnu, no aj vďaka brutálne vysokej cene či postupne inovovanému hardvéru na špičkovej úrovni. Pochvalu používateľov však vystriedala nespokojnosť, keď spoločnosť na túto sériu zariadení akosi „pozabudla“.

Sleduj Fontech.sk aj na Facebooku, YouTube a Instagrame!

Posledný hardvérový upgrade Mac Pro totiž vyšiel v roku 2013 a odvtedy si gigant na toto zariadenie prakticky ani nespomenul – až doteraz – teda po 1203 dňoch. Apple predstavil novinárom plán vydať nový Mac Pro navrhnutý úplne odznova, avšak až v roku 2018. Podľa senior viceprezidenta spoločnosti, Philipa Schillera, to bude takto: Tento rok ho ale neuvidíte, kedže je dôležité vyrobiť niečo skvelé a to potrvá viac než tento rok.

zdroj fotografie: Apple

Americký výrobca taktiež upravil ceny a výbavu aktuálne dostupných zariadení. Za verziu so 6-jadrovým procesorom Intel Xeon E5 s frekvenciou 3.5 GHz, duálnou 3 GB grafickou kartou AMD FirePro D500 a 16 GB RAM po novom zaplatíš len 2813 € a za verziu s vylepšeným procesorom a grafickou kartou 3751 €. Okrem ceny a základných komponentov sa však prakticky nič nezmenilo. Toto nečakané a pomerne tiché vyhlásenie má pravdepodobne povzbudiť aktuálnych majiteľov, ktorí majú záujem o upgrade, no obávajú sa ukončenia vývoja.

zdroj fotografie: Apple

Apple v poslednom období zmenšuje portfólio zariadení určených pre profesionálov hnevajúc dlhoročných fanúšikov. Neprispieva k tomu ani situácii okolo odstránenia konektorov na nových MacBookoch. Ako sa gigant vysporiada s aktuálnou situáciou a čo prinesie nový Mac Pro, tak ukáže len čas, no v každom prípade si toto zariadenie nájde využite, rovnako ako predchádzajúca generácia.

Aká je tvoja reakcia?
Milujem to
5%
Páči sa mi to
42%
Chcem to
0%
Mám to
11%
Nepáči sa mi to
42%
Neznášam to
0%
O autorovi
Matej Nižník
Technológie sú môj full-time koníček! Baví ma "hrať sa" so všetkým, čo má príkazový riadok alebo vývojárské nastavenia. Venujem sa zákulisiu vývoja Androidu a GNU/Linux "záležitostiam".