Čína vyniesla na obežnú dráhu Zeme prvý modul svojej vesmírnej stanice len pred pár dňami. Učinila tak na rakete Čchang-čeng 5, ktorej prvý stupeň sa po dosiahnutí obežnej dráhy vymkol spod kontroly. Podľa astronómov môže dopadnúť kamkoľvek, informuje The Guardian.

Aktualizácia 7.mája:

Už zajtra 8. mája by mal podľa doterajších informácií na Zem dopadnúť 20-tonový kus čínskej rakety, ktorá sa už niekoľko dní nekontrolovane rúti z orbitálnej dráhy. Doteraz však nie je známe presné miesto dopadu, rovnako ako ani presný čas, kedy prvý stupeň Long March 5B padne na povrch.

Mnohí odborníci však odhadujú a dúfajú, že veľká časť tohto telesa zhorí ešte pri lete v atmosfére. Taktiež sa objavili špekulácie, že armáda USA by mohla tento veľký kus techniky zostreliť a „rozbiť“ na menšie trosky. Podľa najnovších informácií však takýto razantný krok neplánujú, informoval The Guardian.

Tajomník ministerstva obrany USA sa totiž v odpovedi novinárom vyjadril, že objekt by mohol nakoniec padnúť do mora v čase medzi sobotou a nedeľou už tento víkend. Taktiež potvrdil, že armáda má možnosti na zostrelenie časti rakety, avšak takéto rozhodnutie doteraz nebolo v pláne. Zdá sa tak, že sa americká armáda spolieha na to, že časť čínskej rakety padne do „bezpečnej“ neobývanej oblasti, kde nenarobí žiadne škody.

Na internet sa už dokonca objavilo aj video zachytávajúce prvý stupeň čínskej rakety pred vstupom do zemskej atmosféry. Kvôli veľkej vzdialenosti sa teleso javí len ako biela bodka na nočnej oblohe. Zábery vytvoril prednedávnom meteorológ v Iowe.

Aktualizácia 5. mája:

Hovorca amerického ministerstva obrany informoval o predpokladanom termíne dopadu 30 m telesa, ktoré sa aktuálne nekontrolovateľne pohybuje po obežnej dráhe Zeme. Podľa výpočtov by mal prvý stupeň Long March 5B dopadnúť na zem už v sobotu 8. mája, pričom by mal skončiť v neobývanej oblasti, informuje DailyMail. Presné miesto dopadu však nie je momentálne možné určiť.

Každodenná aktualizácia polohy tohto obrovského kusu rakety sa nachádza aj na webe Space-Track.org, ktorý monitoruje, kde sa práve 20-tonový kus techniky nachádza. Ďalšie informácie k miestu dopadu a presnému času zatiaľ nie je sú k dispozícii.

Polohu prvého stupňa pritom monitorujú aj ďalšie sledovacie systémy. Napriek tomu nie je možné jednoznačne stanoviť presne miesto vstupu tohto stupňa do zemskej atmosféry skôr, ako pár hodín vopred.

Sklon tohto stupňa pri obiehaní po orbite je podľa Jonathana McDowella z Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics 41,5°, čo znamená, že teleso prechádza mierne na sever od New Yorku a Madridu a južnejšie ako Čile, Wellington a Nový Zéland. Podľa jeho slov je možné, že vstúpi do atmosféry kdekoľvek v tomto rozsahu.

Výpočty doteraz vyhodnotili 6 možných trajektórií, po ktorých sa môže objekt pohybovať, presnú však zatiaľ nikto nepozná. Odborníci dúfajú, že veľká časť stupňa zhorí pri vstupe do atmosféry predtým ako zasiahne povrch planéty. Trosky by následne po jeho rozpade mali dopadnúť do oceánu a neobývaných oblastí.

Pôvodný článok:

Najsilnejšia čínska raketa, dopadnúť môže kamkoľvek

Čína dostala prvý modul svojej vesmírnej stanice Nebeská harmónia do kozmu 29. apríla a cieľovú misiu splnili úspešne. Prvý stupeň nosnej rakety však ostal na obežnej dráhe a chaoticky rotuje okolo vlastnej osi.

Tento 30 metrov dlhý kus rakety, s priemerom 5 metrov, obehne Zem každých 90 minút. Nachádza sa vo výške približne 300 km a jeho orbitálna rýchlosť je až 27 600 km/h. Od víkendu klesla jeho výška o 80 km a hrozí nekontrolovaný vstup do atmosféry. Tento kus váži približne 20 ton – od roku 1990 pritom do zemskej atmosféry neriadene nevstúpil objekt ťažší, než 10 ton, píše SpaceNews.

KK13 Wen-čchang - Čína vo štvrtok 29. apríla 2021 úspešne vypustila do kozmu prvý modul svojej budúcej orbitálnej stanice s názvom Tchien-che 1. Modul Tchien-che (Nebeská harmónia) do vesmíru vyniesla raketa Dlhý pochod 5B z kozmodrómu Wen-čchang na ostrove Chaj-nan. Ide o prvý z troch modulov vesmírnej stanice Tchien-kung, ktorej názov v preklade znamená "Nebeský palác", vysvetľuje agentúra DPA. Stanica má byť dokončená niekedy okolo roku 2022. FOTO TASR/AP

Aj keď väčšina zhorí v atmosfére, odborníci sa obávajú dopadu zvyškov na obývané oblasti. Podobne majú totiž zhorieť v atmosfére aj druhé stupne rakiet Falcon 9, nedávno však jej komponenty dopadli do obývaných oblastí po tom, čo sa druhý stupeň vymkol spod kontroly.

McDowell, astrofyzik z Harwardskej univerzity, si myslí, že zvyšky rakety dopadnú s najväčšou pravdepodobnosťou do oceánu. Rovnaká pravdepodobnosť bola ale aj v prípade druhého stupňa Falcon 9 – zrejme sa teda na percentá spoliehať nemôžme. Podľa odborníkov môže na Zem dopadnúť 20 – 40% pôvodnej hmotnosti tejto časti rakety.

Nestalo sa tak po prvý raz, Čína je podobnými incidentmi známa

Keď Čína naposledy odštartovala s touto raketou, vzduchom letelo množstvo oceľových tyčí, ktoré poškodili budovy na Pobreží Slonoviny. Podľa odborníkov majú obrovské šťastie, že nebol nikto zranený.

Youtube / SciNews

Kým v týchto prípadoch ide prevažne o chyby, Čína je dodnes známa odhadzovaním použitých prídavných raketových motorov na obývané oblasti na vlastnom území. Aj keď nie je známe, či došlo aj k stratám na životoch, mnohé z týchto rakiet používali hypergolické palivo, ktoré je prudko toxické.

V mnohých prípadoch boli pozorované červené mračná v okolí dopadu, ktoré sú pre tento druh paliva typické. Raketa Čchang-čeng 5B našťastie používa výlučne vodík a kyslík, takže tento druh rizika je vylúčený. Dážď rozpálenej ocele však ostáva reálnou hrozbou, ktorej sa treba vyvarovať.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom