Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Aktualizované 23. marca 2023 o 7:00 – Raketa Terran 1 americkej spoločnosti Relativity Space sa v skorých ranných hodinách nášho času pokúsila o svoj prvý orbitálny test. Aj keď odpočítavanie neprebehlo ani tentoraz úplne hladko, firma sa k štartu predsa len dostala a podarilo sa jej dosiahnuť neuveriteľne dôležitý míľnik.

Prvý stupeň rakety, ktorá je takmer celá vyrábaná pomocou 3D tlače, vykonal svoju úlohu ukážkovo a vyniesol druhý stupeň na správnu suborbitálnu trajektóiru. Podarilo sa aj vypnutie motorov a oddelenie druhého stupňa, avšak ďalej sa raketa nedostala.

Hlavnou úlohou misie však bolo dosiahnutie Max-Q, bodu v lete prvého stupňa, kedy je raketa vystavená najväčšej dynamickej záťaži. Firma si totiž potrebovala byť istá štrukturálnou integritou trupu, ktorý je takisto vyrobený aditívne. O ďalších detailoch misie bude Relativity Space informovať po podrobnejšej analýze dát, ktoré misia vyprodukovala.

Aktualizované 12. marca 2023 o 7:00 – Raketa Terran 1 sa včera 11. marca vo večerných hodinách opäť pokúsila o svoj prvý let do vesmíru. Spoločnosť sa musela opäť vysporiadať s rôznymi problémami, pričom len minútu a pár sekúnd pred štartom vošla do zakázanej zóny loď, kvôli čomu museli odpočítavanie zastaviť.

To sa napokon podarilo vyriešiť a pokračovať s odpočítavaním. Podarilo sa dostať aj k samotnému štartu, Terran 1 naštartoval všetky svoje motory a o pár sekúnd ich vypol, z odpaľovacej rampy sa nedostal. Ako dôvod tohto zrušenia letu firma uviedla problém s oddeľovaním prvého a druhého stupňa.

Firma sa napriek tomu nevzdávala a pokúsila sa o opakovanie cyklu a odpočítavanie sa začalo odznovu. Len 45 sekúnd pred štartom došlo k automatickému zrušeniu kvôli tlaku paliva na druhom stupni. Firma je tak opäť nútená nájsť náhradný termín.

Napriek týmto nepríjemnostiam sa jedná o nesmierne cennú skúsenosť, ktorá navyše odhaľuje limity a problémy rakety Terran 1, ktoré je následne možné riešiť zmenami v dizajne a rôznymi úpravami.

Aktualizované 8. marca 2023 o 22:45 – Prvá raketa Terran 1 dnes nakoniec neodštartovala a to ani po niekoľkých pokusoch o odpočítavanie. Keďže sa jedná o experimentálny stroj, spoločnosť Relativity Space bola nútená riešiť množstvo rôznych problémov y výziev prakticky za pochodu.

Pri prvých letoch nových rakiet sú podobné odklady bežné a v niektorých prípadoch môže dosiahnutie štartu trvať aj celé dni. Dôvod zrušenia je podľa Relativity Space prekročenie kritérií pre termálne podmienky paliva na druhom stupni rakety. Tímy sa snažia o riešenie problému a firma bude o náhradnom termíne informovať.

Pôvodný článok

Už 8. marca môže vôbec po prvý raz vzlietnuť raketa spoločnosti Relativity Space, ktorá je ako prvá na svete vyrobená pomocou 3D tlače. Inauguračný štart tohto inovatívneho stroja so sebou prinesie značné riziko a nie je isté, či sa nerozpadne skôr, než sa dostane do vesmíru.

Skutočný konkurent pre SpaceX?

Ľudstvu sa podarilo dostať niekoľko jedincov na povrch Mesiaca a rozoslalo robotické sondy do celej Slnečnej sústavy, už desaťročia však bojuje s jedným obrovským problémom. Ceny rakiet je nutné dostať na čo najnižšie číslo, pričom je nutné zároveň zvýšiť ich spoľahlivosť, nosnosť a flexibilitu. Pokusov bolo mnoho, avšak len posledné roky priniesli skutočné úspechy.

Pristávanie nosných stupňov rakiet Falcon 9, za ktorými stojí americká spoločnosť SpaceX, je už takmer rutinou a svet čaká na ďalší veľký krok, ktorý zníži cenu za vynášanie nákladu a ľudí do vesmíru ešte nižšie. Populárnou metódou sa javí byť opakované použitie nielen nosného stupňa rakety, ale tiež druhého, ktorý môže zároveň slúžiť ako vesmírna loď.

Firma Relativity Space si to uvedomuje, avšak recykláciu rakiet chce skombinovať s ďalšou revolučnou technológiou, ktorá sa môže stať kľúčovou v expanzii ľudstva do vesmíru. Je ňou aplikácia 3D tlače do raketového inžinierstva, pričom hlavná skúška tejto metódy príde už čoskoro. 8. marca vo večerných hodinách totiž odštartuje raketa Terran 1, ktorá je prakticky celá vyrobená špeciálnou 3D tlačou.

Relativity Space

Môže sa rozpadnúť
Tento článok je dostupný členom Fontech PREMIUM

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú