Historicky prvá plne súkromná vesmírna misia Inspiration4 je už za rohom a do kozmu odštartuje 16. septembra 2021. Prípravy sú v plnom prúde, excentrický miliardár Elon Musk sa ale so svojimi vlastnými astronautmi nerozpráva, informuje Futurism.

Aktualizácia 16. septembra o 2:20:

SpaceX to dokázal a do vesmíru úspešne vyniesol historickú misiu Inspiration4, ktorá je vôbec prvou plne civilnou vesmírnou misiou. Posádka je na obežnej dráhe v kozmickej lodi Crew Dragon Resilience.

Prvý stupeň rakety Falcon 9 už tradične bezchybne pristál na autonómnej morskej plošine a počas živého vysielania bolo vyzbieraných vyše 300 000 amerických dolárov pre výskumnú detskú nemocnicu St. Jude, pričom toto číslo naďalej rastie.

Crew Dragon Resilience sa vo výške 206 km od druhého stupňa odpojil a postupne začne zaokrúhľovať svoju obežnú dráhu, pričom konečná výška dosiahne podľa informácií zo živého vysielania 575 km, nie 590 ako sa pôvodne predpokladalo.

Aktualizácia 15. septembra 2021:

Ostávajú posledné hodiny do historického štartu misie Inspiration4, ktorá vynesie na nízku obežnú dráhu Zeme vo výške 590 km štvorčlennú posádku. Štart je naplánovaný na 02:02 a 56 sekúnd po polnoci a priebeh misie môžeš sledovať prostredníctvom oficiálneho živého vysielania SpaceX, ktoré začne už okolo 22:00 nášho času.

Šanca na vyhovujúce počasie je podľa Everyday Astronaut 80 % a okno na štart potrvá od 02:02 päť hodín, takže v prípade menšieho meškania z technických príčin nie je nutné misiu odložiť na úplne iný termín.

Cieľom misie je okrem iného vyzbierať peniaze pre detskú nemocnicu St. Jude. Štyria astronauti strávia vo vesmíre tri dni a potom sa v kozmickej lodi Crew Dragon vrátia na Zem. SpaceX sa už tradične pokúsi aj o pristátie prvého stupňa a zaujímavé informácie môžeme očakávať počas celého trvania misie.

Pôvodný článok:

Muska nechcú vyrušovať

Dvaja z astronautov misie Inspiration4 sa vyjadrili, že Elon Musk s nimi komunikoval len málo. Na jednej strane to pôsobí trochu čudne, keďže ide o naozaj historický a významný krok vpred a prvá súkromná vesmírna misia sa nikdy znovu neuskutoční.

Na druhej strane je to pochopiteľné, keďže je Elon Musk zaneprázdnený množstvom iných projektov, najmä vývojom a stavbou novej rakety Starship, ktorou chce v budúcnosti dopraviť ľudí až na Mars.

Inspiration4/SpaceX

Jared Isaacman, ktorý za celou misiou stojí a zaplatil za ňu podľa odhadov okolo 200 miliónov amerických dolárov, sa vyjadril, že sa snaží s Muskom príliš zbytočne nerozprávať. „Musk je veľmi intelektuálny chlap, neustále premýšľa nad tým, ako vyriešiť svetové problémy a ja nechcem tento myšlienkový proces prerušovať,“ povedal Isaacman pre Inverse.

Niektorí s ním nehovorili vôbec

Sian Proctor, jedna z členov posádky, údajne s Muskom nehovorila zatiaľ ani raz. Na rozhovor s Muskom sa ale teší, pretože je to práve jeho vízia, ktorá jej dala túto príležitosť. To samozrejme neznamená, že Muska blížiaca sa misia nezaujíma.

Práve naopak, je pre ňu veľmi nadchnutý a ako býva zvykom pri misiách Crew, počas ktorých vynáša SpaceX astronautov NASA na ISS, aj tentoraz sa príde Elon Musk pred letom na svojich astronautov pozrieť zblízka a pozhovárať sa s nimi skôr, než odštartujú.

Inspiration4/Twitter

Okrem Isaacmana a profesorky geológie Sian Proctor sa misie zúčastní Hayley Arceneaux, ktorá prežila rakovinu kosti a momentálne pracovala v detskej nemocnici a napokon Christopher Sembroski – dátový inžinieri a veterán Vzdušných síl USA.

Kedy odštartujú?

Prvá súkromná vesmírna misia Inspiration4 odštartuje 16. septembra 02:01 nášho času. Živé vysielanie si teda u nás v týchto hlbokých nočných hodinách pozrie len málokto, rozhodne ale bude stáť za to. Pôjde o vôbec prvú vesmírnu misiu od roku 2009, ktorej cieľová destinácia nie je ISS. Posádka strávi vo vesmíre asi tri dni a vráti sa naspäť na Zem.

Štyroch súkromných astronautov vynesie do vesmíru raketa Falcon 9, ktorej prvý stupeň ponesie označenie B1062. Ten má za sebou už dva lety a do vesmíru vyniesol dva moderné GPS satelity. Aj pri tejto misii sa pokúsi o pristátie na autonómnej lodi JRTI (Just Read The Instructions).

SpaceX/Flickr

Kozmická loď Crew Dragon, ktorá zabezpečí astronautom pohodlie a priestor na dočasný pobyt vo vesmíre, je pomenovaná Resilience a v minulosti už vyniesla na Medzinárodnú vesmírnu stanicu posádku misie Crew-1.

Po vylovení z oceánu ju technici v SpaceX zrenovovali a mierne upravili. Namiesto dokovacieho mechanizmu sa pod jej aerodynamickým krytom nachádza sklená kupola, ktorá poskytne astronautom jedinečný výhľad.

Resilience má veľké plány

Crew Dragon Resilience má už teraz vo svojom harmonograme ďalšiu plne súkromnú vesmírnu misiu, ktorou je Ax-1 spoločnosti Axiom Space, ktorá zrejme stojí aj za záhadnou vesmírnou stanicou. V tomto prípade sa však astronauti opäť zastavia na ISS.

Členovia posádky Inspiration4 na vyhliadkovom a zážitkovom lete nad Floridou. Zdroj: Jared Isaacman/Twitter/Inspiration4

Okrem štyroch astronautov sa na palube misie Inspiration4 bude nachádzať aj množstvo NFT (nezameniteľných tokenov), ktoré chcú po dokončení misie vydražiť. Zisky poskytnú Detskej výskumnej nemocnici St. Jude, ktorej zamestnankyňou je budúca astronautka Hayley Arceneaux, informuje portál SPACE.

Okrem iného pôjde aj o misiu, počas ktorej sa človek dostane najďalej od Zeme od roku 1999. Kozmická loď totiž dostanú na obežnú dráhu vo výške 590 km. Posádka bude mať na starosti aj niekoľko výskumných aktivít, ako podrobné meranie svojej telesnej aktivity.

Vzhľadom na väčšiu vzdialenosť od Zeme budú vystavení o niečo vyššej radiácii. Hayley Arceneaux sa stane prvou astronautkou s protézou a zároveň najmladšou Američankou na obežnej dráhe. Pokúsia sa aj o vyhotovenie klinických snímok pomocou zariadenie Butterfly IQ+ Ultrasound. Podľa Everyday Astronaut je toto zariadenie testované aj na ISS.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú