Ako fungovali dotykové displeje v roku 1982?

V roku 1982 vysielala stanica BBC veľmi obľúbený, no dnes už neexistujúci televízny program „Svet zajtrajška“. Jedna z epizód bola venovaná zaujímavosti, ktorú v tej dobe nazvali „jeden obyčajný prst a jedna neobyčajná obrazovka“.

Po zaznamenaní dotyku na skle sa na danom mieste obrazovky zobrazil ASCII znak, konkrétne hviezdička. Moderátor teda urobil pár ťahov po obrazovke a objavil sa na nej nápis QPR (iniciálky anglického futbalového klubu). Ako však tento zázrak v tej dobe fungoval? Po obvode obrazovky boli umiestnené fotodiódy, ktoré za pomoci infračervených lúčov určovali polohu prsta. Išlo teda o celkom odlišnú technológiu oproti tej, ktorú dnes poznáme z kapacitných alebo rezistívnych displejov. Video začalo byť ešte zaujímavejšie, keď moderátor použil jednu z dostupných aplikácii. Nebudeme však kaziť prekvapenie a tak si záver videa vychutnajte sami.

Zdroj: Gizmodo.com

Aká je tvoja reakcia?
Milujem to
0%
Páči sa mi to
0%
Chcem to
0%
Mám to
0%
Nepáči sa mi to
0%
Neznášam to
0%
O autorovi
Dominik Juhás
Študujem informatiku na Technickej univerzite v Košiciach. Pred pár rokmi som používal len zariadenia s Androidom, no vyskúšať treba všetko a preto mám dnes iPhone 5S a Nexus 7. Vo voľnom čase sa rád venujem programovaniu, čítaniu kníh a písaniu článkov.