Len nedávno sme ťa informovali o nových dotáciách, ktoré ušetria nemalé prostriedky pri kúpe elektromobilu. Tie sa však nevzťahujú len na čisto elektrické vozidlá, ale aj na Plug-in hybridy, ktoré sa tešia veľkej obľube. Slovenský trh ponúka hneď niekoľko modelov, ktoré dokážu zaujať nielen špecifikáciami, ale aj cenou.

Sleduj Fontech aj na sociálnych sieťach!

FacebookInstagramYouTube

O nové dotácie budeš môcť požiadať po 1. novembri 2019. Na podporu vyčlenilo ministerstvo 5 miliónov eur, pričom výška dotácií je 8 000 eur v prípade elektromobilov a 5 000 eur pre Plug-in hybridy. Platí však, že maximálna obstarávacia cena vozidla môže byť 50 000 eur a prijímateľ dotácie zároveň vozidlo prihlási do evidencie. Ďalšou podmienkou je, že vozidlo musí majiteľ vlastniť po dobu 2 rokov od poskytnutia dotácie.

Vyššia trieda za atraktívnu cenu

V nasledujúcom porovnaní sme sa pozreli na najzaujímavejšie modely dostupné na našom trhu, ktoré by mohli osloviť širokú skupinu motoristov. Prvým z nich je aktuálna novinka automobilky Škoda. Ide o model Superb iV, ktorý bude mať k dispozícii benzínový motor 1,4 TSI s výkonom 115 kW (156k) a elektromotor s výkonom 85 kW (116 k). Systémový výkon hybridnej sústavy je v tomto prípade 160 kW (217 k).

Škoda Superb je vlajková loď automobilky z Mladej Boleslavy, čomu nasvedčuje aj samotná výbava vozidla. Už v základe totiž nájdeš napríklad predné a zadné LED svetlá, adaptívny podvozok, navigačný systém, či parkovaciu kameru. Na výber však máš aj z bohatej doplnkovej výbavy, či akčných paketov.

Škoda uvádza, že elektromotor zvládne na jedno nabitie prejsť približne 55 kilometrov a na plnú nádrž benzínu prejdeš okolo 850 kilometrov. Dojazd však závisí od mnohých faktorov ako je štýl jazdy, počasie, či terén (diaľnica, mesto).

Škoda Superb stojí v základnej AMBITION výbave 34 430 €, no po odpočítaní vstupného bonusu, ktorý platí pre objednávky vytvorené do konca novembra sa cena dostane na 32 930 €. Ak ešte odrátame štátnu dotáciu vo výške 5 000 €, tak sa vieš s novým „superbom“ dostať na naozaj zaujímavú sumu 27 930 €. Registračný poplatok v prípade Škody Superb iV je vo výške 180 €, nakoľko Plug-in hybridy majú z neho ešte 50 % zľavu.

Obľúbená KIA za menej ako 20 000 €

Kórejská automobilka KIA má na Slovensku taktiež mnoho fanúšikov a môžeme povedať, že práve KIA predstavuje v niektorých kategóriách najvážnejšiu konkurenciu pre vyššie spomínanú Škodu. Zaujímavý model KIA Niro ponúka motor 1,6 GDi s výkonom 77kW (105 k) a elektromotorom 44 kW (60 K). Výkon celej pohonnej sústavy je 103,6 kW (141 k). Aj KIA uvádza, že elektromotor je schopný prejsť na jedno nabitie približne 55 kilometrov, takže v tomto smere je to podobné ako pri modeli Superb iV.

KIA Niro ponúka v základnej SILVER výbave štandardné prvky ako tempomat, LED denné svietenie, či palubný počítač s menším LCD displejom. Výbava je tak v základe o niečo chudobnejšia, ako v prípade Škody Superb, no v tomto prípade ide o dve úplne odlišné vozidlá z inej kategórie. Prvky výbavy sú uvádzané len pre zaujímavosť. KIA Niro začína na sume 23 590 €, pričom po odpočítaní dotácie sa dostaneš na skvelých 18 590 €, čo je už suma na zamyslenie. Registračný poplatok ťa vyjde 33 €.

Vozidlo so solárnym panelom a výbornou výbavou

Za akéhosi priekopníka v oblasti Plug-in hybridov môžeme určite označiť Toyotu. Tá má vo svojej ponuke sympatický model Prius. Vozidlo poháňa motor 1,8 e-CVT s výkonom 72 kW (98 k) a elektromotor s výkonom 53 kW (72 k). Kombinovaný výkon pohonného ústrojenstva je 90 kW (122 k). Toyota uvádza, že elektromotor zabezpečí dojazd 50 km, pričom ďalších 5 km dodá energia zo solárneho panela, ktorý je na streche vozidla a slúži na dobíjanie batérie.

Prius je dostupný len v jednej výbave, no na výber máš pakety s ďalšími prvkami výbavy, ktoré si môžeš dokúpiť. Vo výbave Executive však nájdeš napríklad adaptívny tempomat, adaptívne Bi-LED predné svetlomety, či navigačný systém. Toyota Prius Plug-in hybrid začína na sume 33 890 €, pričom po odpočítaní dotácie sa dostaneš na 28 890 €. Registračný poplatok ťa v tomto prípade vyjde 33 €.

Z ponuky na našom trhu si vyberie každý

Na slovenskom trhu sa nachádzajú aj ďalšie modely od rôznych automobiliek. Dostupné sú aj tie od luxusnejších značiek, ako Mercedes, či BMW. Pri nich je však vo väčšine prípadov obmedzujúca podmienka, že maximálna obstarávacia cena vozidla môže byť 50 tisíc eur. V každom prípade je jasné, že dotácie majú predovšetkým motivovať a pomôcť ušetriť prostriedky pri zakúpení bežného rodinného vozidla.

Škoda Superb je síce vozidlo, ktoré patrí do vyššej triedy a využívajú ho prevažne manažéri, no po odpočítaní dotácie sa dostaneme na cenu, ktorá môže byť atraktívna pre nejednu rodinu, ktorá chce vyskúšať Plug-in hybrid z vyššej triedy. KIA Niro je naopak crossover a tie sa v poslednom čase stávajú čoraz viac populárnejšími, nakoľko vďaka svojim rozmerom sú vhodné do mesta aj na dlhšie výlety.

Toyotu Prius môžeme označiť ako stálicu v triede Plug-in hybridov, ktorá má svoje meno a človek ktorý si ju kúpy, vie čo od nej očakávať. Dotácie svoj účel spĺňať rozhodne budú. Vďaka nim sa dostaneš na zaujímavé ceny vozidiel, ktoré v sebe spájajú spaľovací motor s elektromotorom, čo ti v konečnom dôsledku môže ušetriť nemalé peniaze aspoň na prepravu v meste.