Tajomný zvuk známy ako „biotwang“, ktorý vedcov mátal už celé roky, bol konečne objasnený. Tento zvláštny zvuk, prvýkrát zaznamenaný v roku 2014 v západnom Pacifiku, patrí fascinujúcemu zdroju – volaniu veľryby Brydeovej (Balaenoptera brydei), ktorá sa pohybuje na veľké vzdialenosti v otvorenom oceáne. O téme informoval portál ScienceAlert.

Výskum, ktorý viedol tím biologickej oceánografky Ann Allen z NOAA Pacific Islands Fisheries Science Center na Havaji, navyše poskytol nový nástroj na pochopenie populácií veľrýb a ich pohybov v tajomných moriach našej planéty.

Brydeove veľryby sú rozšírené po celom svete v tropických a teplých vodách mierneho pásma, avšak ich populačná štruktúra a pohyby zostávajú záhadou. „Naše výsledky poskytujú dôkaz o pelagickej populácii veľrýb Bryde v západnom Tichomorí so širokým rozšírením, ale so sezónnymi a medziročnými odchýlkami vo výskyte, čo naznačuje komplexný rozsah, ktorý je pravdepodobne spojený s meniacimi sa oceánografickými podmienkami v tomto regióne,“ uviedol výskumný tím.

Zvuky oceánu často skrývajú mnohé záhady, avšak „biotwangy“, s ich zvláštnymi, mechanicky znejúcimi prvkami, boli obzvlášť mätúce. Prvýkrát ich zachytili v súostroví Mariana počas autonómneho zvukového prieskumu realizovaného Oregonskou štátnou univerzitou. Už vtedy vedci predpokladali, že zdrojom by mohol byť nejaký druh veľryby.

Tento predpoklad sa potvrdil v roku 2018, keď vedci z NOAA počas prieskumu morských cicavcov v súostroví Mariana zaznamenali biotwangy a spozorovali 10 jednotlivých veľrýb Bryde, pričom deväť z nich vykazovalo tento zvuk.

Identifikácia zdroja tohto zvuku však vyžadovala ďalšie potvrdenie. Štúdium oceánu je mimoriadne náročné kvôli jeho nepriaznivým podmienkam pre ľudí. NOAA však už dlhé roky vykonáva nepretržité monitorovanie oceánu a pred 23 rokmi nainštalovala pri kalifornskom pobreží nový systém na diaľkové sledovanie zvukov.

Vďaka dlhodobým pasívnym akustickým záznamníkom agentúra sledovala populácie morských cicavcov vo vzdialených lokalitách, ktoré sú pre ľudí veľmi ťažko dostupné. Ak by teda Brydeove veľryby boli skutočne zdrojom biotwangov, tieto záznamy by mali zachytiť zvuky v súlade s migračnými vzormi veľrýb. No spracovanie obrovského množstva údajov, ktoré tieto rekordéry produkovali počas viac ako dvoch desaťročí, si vyžadovalo moderné nástroje.

Screenshot/Smith Sutibut/YouTube

Vedci preto oslovili Google, aby im pomohol vytvoriť algoritmus umelej inteligencie, ktorý by dokázal rýchlo a efektívne analyzovať dáta a identifikovať biotwangy. Vďaka tejto technológii sa podarilo v priebehu hodín dosiahnuť to, čo by inak trvalo roky.

Výsledky výskumu ukázali konzistentnú sezónnu prítomnosť biotwangov len v súostroví Mariana a na východ od ostrova Wake, čo naznačuje, že biotwang môže byť špecifický pre populáciu veľrýb Bryde v západnom severnom Pacifiku.

Sezónny výskyt týchto zvukov je v súlade s migráciou veľrýb medzi nízkymi a strednými zemepisnými šírkami, pričom malé vrcholy boli zaznamenané medzi februárom a aprílom a väčšie vrcholy medzi augustom a novembrom, keď veľryby prechádzali okolo nahrávacích miest.

Okrem toho sa zdá, že hovory tejto populácie veľrýb zo západného severného Pacifiku predstavujú unikátny „dialekt“, ktorý nepoužíva žiadna iná doteraz zaznamenaná populácia.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú