Až pol miliardy eur by na výkupnom mohli stratiť nemocnice, ambulancie či zdravotné poisťovne v prípade úspešného veľkého kybernetického útoku, varujú analytici kybernetických hrozieb. Počet útokov hekerov aj na Slovensku rastie. Národné centrum kybernetickej bezpečnosti ich vlani v zdravotníctve zaznamenalo 131. Nemocniciam, ktoré museli zaplatiť výkupné, spôsobili vážne finančné straty. V tlačovej správe na to upozorňuje poisťovňa Dôvera.

V zdravotníctve preteká cez informačné systémy obrovské množstvo veľmi citlivých osobných údajov, ktoré sú pre hekerov lákavým cieľom,“ uviedol expert na kybernetickú bezpečnosť Roman Varga zo zdravotnej poisťovne Dôvera. Vyradenie IT systémov by v zdravotníctve podľa neho znamenalo ohrozenie životov mnohých pacientov, o čom hekeri vedia a počítajú preto s ochotným a rýchlym vyplatením výkupného.

Poisťovňa Dôvera patrí podľa Vargu k najlepšie obrneným spoločnostiam proti kybernetickým útokom. Neustále analyzuje možné hrozby a vylepšuje svoje obranné a ochranné systémy a svojich zamestnancov „trénuje“ neohlásenými simulovanými phishingovými útokmi.

Najbežnejším typom je e-mailový phishing,“ vysvetľuje Varga. Do počítača prenikne škodlivý kód a následne infikuje celý systém. Útok sa môže prejaviť hneď alebo až po dlhom čase, keď si útočník vyhodnotí dáta. A potom udrie, zašifruje systém a požaduje výkupné.

Do budúcnosti plánujeme vytvoriť slobodný diskusný priestor, určený pre riešenie reálnych problémov a najdôležitejších tém týkajúcich informačnej a kybernetickej bezpečnosti organizácií v sektore zdravotníctva. Berme to ako fakt, že žijeme v kybernetickej vojne a budujme obranu,“ uzatvára expert na bezpečnosť informačných systémov.

Slovensko bolo pod útokom ruských hackerov

Ministerstvo obrany (MO) SR čelilo výraznému kybernetickému útoku. Šéf rezortu obrany Jaroslav Naď (OĽANO) to povedal v pléne Národnej rady SR počas piatkovej diskusie k návrhu na odvolanie vlády.

„MO SR je aktuálne pod výrazným kybernetickým útokom. Už sa k tomu prihlásil aj konkrétny útočník. Je to ruská skupina,“ zdôraznil minister.

Kybernetický útok vníma Naď ako reakciu na štvrtkovú (8. 12.) zahraničnú pracovnú cestu na Ukrajine, kde bol aj s ministrom hospodárstva Karlom Hirmanom a šéfom rezortu diplomacie Rastislavom Káčerom. „Asi si povedali, že naša cesta na Ukrajinu má byť nejakým spôsobom odmenená,“ podotkol Naď.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú