Krajiny na Klimatickom summite OSN (COP27) v nedeľu prijali klimatickú dohodu, ktorá vyzýva na rýchle zníženie emisií v snahe spomaliť globálne otepľovanie. TASR prevzala správu z agentúry AFP.

Egyptský minister zahraničných vecí Sámih Šukrí, ktorý predsedá COP27, oznámil schválenie textu dohody po maratónskych rokovaniach. Prijatím tejto dohody sa skončila v poradí 27. Konferencia zmluvných strán (COP) Rámcového dohovoru OSN o zmene klímy (UNFCCC).

Generálny tajomník OSN António Guterres povedal, že rokovania COP27 zaostali pri presadzovaní naliehavého „drastického“ znižovania uhlíkových emisií potrebného na riešenie globálneho otepľovania.

Naša planéta je stále v pohotovosti. Teraz musíme drasticky znížiť emisie a toto je problém, ktorý táto COP neriešila,“ uviedol šéf OSN po skončení summitu COP27 v egyptskom Šarm aš-Šajchu.

Sklamanie v súvislosti s nedostatkom ambícií klimatickej dohody pri znižovaní emisií neskrýval ani podpredseda Európskej komisie Frans Timmermans, ktorý na COP27 viedol delegáciu EÚ.

To, čo máme pred sebou, nie je pre ľudí a planétu dostatočným krokom vpred. Neprináša to dostatok úsilia zo strany hlavných producentov emisií na urýchlenie ich znižovania emisií,“ uviedol.

Krajiny v nedeľu schválili aj vytvorenie špeciálneho fondu pre zraniteľné krajiny, ktoré sú najviac zasiahnuté následkami klimatických zmien.

Situácia je kritická

Otepľovanie oceánov, stále častejšie a extrémnejšie výkyvy počasia, ku ktorým intenzívne dochádza aj na Slovensku, sú len niekoľkými z dôkazov zhoršujúcej sa situácie na našej planéte.

V súvislosti s dopadom klimatických zmien na každodenný život ľudí, aj v súvislosti s dianím na Ukrajine, vyvstáva obrovské množstvo otázok. FonTech.sk preto oslovil špičkových slovenských a českých odborníkov, ktorí zodpovedali otázky o možnom smerovaní klimatických zmien a ich dopadu na našu spoločnosť. Ich odpovede nájdeš v samostatnom článku.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú