Špeciálny prokurátor Daniel Lipšic navrhuje, aby mohli policajti v prípade bezpečnostného incidentu, akým bola streľba na Zámockej ulici v Bratislave, začať s odpočúvaním telefónu aj bez príkazu sudcu alebo prokurátora. Argumentuje zdĺhavosťou procesu, ktorý môže trvať niekoľko hodín.

Kontroverzný návrh

Príkaz by podľa neho mohol byť urobený dodatočne. Uviedol to na štvrtkovom zasadnutí Ústavnoprávneho výboru Národnej rady (NR) SR. Ako podotkol Lipšic, v súčasnosti je skôr snaha okliešťovať právomoci orgánov činných v trestnom konaní pod naratívom, že sa môžu zneužiť.

„Ale keď to budeme robiť, nemôžeme zabúdať na to, že v prípade takéhoto incidentu orgány činné v trestnom konaní nebudú mať k dispozícii nástroje, či legislatívne alebo technické, aby mohli konať rýchlejšie alebo efektívnejšie,“ upozornil. Odpočúvanie s dodatočným odobrením sudcu navrhuje v prípade bezprostredného rizika.

Tento kontroverzný návrh prichádza po tom, čo došlo v bratislavskom bare k teroristickému útoku zameranému proti LGBTIQ+. Či takéto riešenie prejde ostáva otázne, avšak faktom je, že má istý potenciál pri odhaľovaní plánovania podobných zločinov pomôcť.

Pomohla aj SIS

Slovenská informačná služba (SIS) krátko po útoku potvrdila, že v súvislosti s ním prijala v reakčnom čase operatívne bezpečnostné opatrenia, ktoré viedli k identifikácii páchateľa. Postupovala tiež v plnej súčinnosti s príslušnými útvarmi Policajného zboru, ktorým odstupovala všetky operatívne poznatky.

Apple/YouTube (Úprava redakcie)

SIS deklaruje, že o všetkých svojich bezpečnostných opatreniach realizovaných s týmto násilným činom extrémizmu bude podrobne informovať príslušné ústavné orgány štátu a následne verejnosť v súlade a v rozsahu ustanoveným zákonom.

Odpočúvanie telefónov nie je nič nové a nie vždy sú úmysly za takouto činnosťou dobré. Príkladom je aj prípad približne spred roka, kedy odborníci upozorňovali na to, že môžu byť niektoré zariadenia s operačným systémom Android odpočúvané.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú