Internetovú databázu videí YouTube väčšina z nás denno denne používa, no len málokto ju aj dokáže naplno využiť. Týchto 19 tipov ti tak dokáže výrazne uľahčiť alebo zefektívniť jej používanie. 

Sleduj Fontech.sk aj na Facebooku, YouTube a Instagrame!

1. Texty piesní


zdroj fotografie: Screenshot/YouTube

Pokiaľ si chceš nájsť text k sklade, ktorá ťa zaujala, nemusíš ho vždy vyhľadávať na internete. Text sa ti môže zobrazovať aj priamo vo videu po zapnutí tituliek (ak sú dostupné) alebo cez doplnok pre Chrome pod názvom Musixmatch Lyrics for YouTube.

nenechaj si ujsť
YouTube testuje nový „Dark Mode“. Túto tajnú funkciu si teraz môžeš jednoduchým príkazom aktivovať aj ty
2. Aká pesnička hrá vo videu?


zdroj fotografie:  Screenshot/MooMa.sh

Zapáčila sa ti v nejakom videu pesnička a nevieš jej názov? Vďaka službe MooMa.sh ho môžeš rýchlo zistiť. Stačí, keď do vyhľadávacieho poľa vložíš URL adresu z YouTube, a začne sa identifikácia videa. Keď sa úspešne dokončí, nižšie sa ti zobrazia všetky identifikované skladby vo videu. Pre používanie tejto služby je však nutná registrácia.

3. Režim Kino

zdroj fotografie: BrightSide

Nevyhovuje ti veľkosť klasického zobrazenia ani režim celej obrazovky? Zlatú strednú cestu ponúka režim Kino, ktorého ikonu nájdeš v pravej dolnej časti pod videom.

4.Vytváranie GIF obrázkov


zdroj fotografie: Screenshot/Gifs

Ak si našiel vo videu zaujímavý okamih a chcel by si z neho vytvoriť GIF-ko, pomôže ti tento rýchly a jednoduchý návod. V URL adrese dopíš pred „youtube.com…“ slovo „GIF“ a zobrazí sa ti stránka na prevod videí na GIF.

zdroj fotografie: Screenshot/Gifs

Výsledok:

zdroj fotografie: Gifs

5. Automatické prehrávanie


zdroj fotografie:  Screenshot/YouTube

Lezie ti na nervy automatické prehrávanie videí, keď nejaké dopozeráš? Pomocou vyššie znázorneného prepínača môžeš túto otravnú funkciu vypnúť. V prípade počúvania hudby však môže byť užitočná.

6. Aké videá zvládne prehrať tvoj internet?

zdroj fotografie:  Screenshot/Google Video Quality Report

Na stránke Google Video Quality Report si môžeš pozrieť, videá akej kvality zvyčajne zvláda prehrávať internet od rôznych poskytovateľov.

7. TestTube


zdroj fotografie: Screenshot/TestTube

Po registrácii na tejto stránke môžeš začať skúšať experimentálne funkcie YouTubu.

8. Prehraj si videá na smart televízore


zdroj fotografie: Screenshot/YouTube

Videá z YouTube si môžeš jednoducho preniesť aj do svojho televízora. Najprv ale musíš mať splnené dve podmienky, a to vlastniť Smart TV a mať ju pripojenú do rovnakej sieti. Potom už len klikneš na ikonu znázornenú na obrázku vyššie a vyberieš zo zoznamu tvoj televízor.

9. Zdieľaj video s aktuálnou pozíciou prehrávania

zdroj fotografie: Screenshot/YouTube

Veľmi užitočný tip, keď chceš kamarátovi poslať video v konkrétnej sekunde. Stačí, keď podržíš kláves „ctrl“ a pravým tlačidlom myši klikneš na konkrétnu sekundu. Následne už iba vyber: „Kopírovať webovú adresu videa s aktuálnou pozíciou prehrávania“.

10. YouTube Kids

zdroj fotografie: BrightSide

Zvyknú si tvoje deti pozerať na YouTube videá a nechceš, aby sa k nim dostalo nejaké nevhodné? V tom prípade si môžeš stiahnuť aplikáciu YouTube Kids, ktorá obsahuje iba videá s vhodným obsahom pre deti. Aplikácia je dostupná ako pre iOS, tak aj pre Android.

11. Nájdi konkrétne video

Pomocou týchto unikátnych fráz môžeš lepšie nájsť video, ktoré hľadáš. Do vyhľadávacieho poľa k hľadanému výrazu dopíš:

  • „channel“ (kanál), „playlist“ (zoznam videí)
  • „HD“ alebo „3D“
12. Prevod videa na MP3

zdroj fotografie: Screenshot/Yout

Jedna z najčastejšie používaných funkcií pre tých, ktorí za hudbu nechcú platiť. Existuje veľké množstvo stránok, ktoré dokážu previesť zvuk z YouTube videa na MP3 súbor. Jednou z najľahšie použiteľných je napríklad Yout. V URL adrese videa stačí zmeniť slovo „youtube“ na „yout“ a budeš presmerovaný na stránku pre konvertovanie. Vybrať si môžeš aj konkrétny časový úsek.

13. Vytvor si vlastný playlist

zdroj fotografie: BrightSide

Na stránke Solon si môžeš vytvoriť vlastný playlist kombinovaný videami z YouTube, Vimeo a SoundCloud.

14. Plávajúce okno s videom


zdroj fotografie: Screenshot/Floating for YouTube

Jedná sa o ďalší šikovný doplnok pre prehliadač Chrome. Po jeho spustení stačí vložiť URL adresu videa a bude sa ti zobrazovať v okne nad ostatnými stránkami.

15. Zmena rýchlosti prehrávania


zdroj fotografie: Screenshot/YouTube

Skúsenejší používatelia túto možnosť už určite poznajú. V nastaveniach klikni na „Rýchlosť“ a môžeš spomaliť alebo zrýchliť video.

16. Ochrana súkromia


zdroj fotografie: Screenshot/YouTube

Na tejto stránke si môžeš meniť nastavenia týkajúce sa ochrany súkromia. Ak napríklad nechceš, aby ktokoľvek videl, aké kanály odoberáš, zaškrtni možnosť: „Nezverejňovať žiadne moje odbery“.

17. Klávesové skratky
  • K – pauza/prehrať
  • J – pretočiť dozadu o 10 sekúnd
  • L – pretočiť dopredu o 10 sekúnd
  • M – vypnúť zvuk
  • Nula – Vrátenie sa na začiatok videa
  • Čísla 1 až 9 – pretáčanie videa o 10% až 90%
18. Sťahovanie videí

zdroj fotografie: SaveFrom.net

Na sťahovanie videí z YouTube nie je potrebná inštalácia žiadneho softvéru. Dokáže to totiž aj web SaveFrom.net. Princíp je pritom rovnaký, ako pri sťahovaní MP3.

19. Adblock pre YouTube

zdroj fotografie: BrightSide

Ďalší doplnok pre webový prehliadač Google Chrome. Po jeho nainštalovaní ťa už nebudú trápiť otravné reklamy, ktoré sa nedajú preskočiť.

Aká je tvoja reakcia?
Milujem to
23%
Páči sa mi to
64%
Chcem to
5%
Mám to
0%
Nepáči sa mi to
7%
Neznášam to
2%
O autorovi
Peter Puhovich
Študent so zameraním na grafický dizajn, fanúšik smartfónov, ale aj iných IT zariadení. O technológie som sa začal zaujímať vďaka svojmu prvému Android tabletu a po čase ma zaujali aj čínske zariadenia. Ak budete mať akékoľvek otázky, môžete ma kontaktovať e-mailom alebo na sociálnych sieťach.