Aj keď my Slováci nie sme až tak aktívni na poli herného priemyslu ako susední Česi, aj tak máme pár klenotov v našom národnom dedičstve, za ktoré sa nemusíme hanbiť. Vznikol u nás Beat Saber a týchto ďalších 9 hier, ktoré dokázali náš maličký štát dostať na pomyselnú mapu videoherného priemyslu.

Sleduj Fontech aj na sociálnych sieťach!
FacebookInstagramYouTube
10 – Necromania: Trap of Darkness

Na prvý pohľad sympatická diablovka to na poli videohier zo začiatku storočia nemala najľahšie. Hra v tej dobe bola kritizovaná za neotesaný vizuál, náročnosť a nepomohlo jej ani to, že mnoho fanúšikov žánru v tej dobe siahalo po kvalitnejších alternatívach. Hra sa ti do pamäte mohla vryť vynikajúcim hudobným sprievodom, ktorý žiaľ na hre považujeme za najvýraznejší prvok, keďže v ostatných smeroch hra nestojí takmer za nič. Hra je to síce naša, ale vyhni sa jej obrovským oblúkom.

9 – Conan

Zárez vo videohernom svete v roku 2004 urobilo štúdio Cauldron so svojou akčnou rubačkou podnietenou RPG prvkami s jednoduchým názvom Conan. Hra vyšla na PC a všetky vtedajšie konzoly, priniesla odlišný pohľad na filmové univerzum fantasy ságy a odniesla si priemerné hodnotenia. Aj keď sa autori snažili ako chceli, svojou repetetívnou hrateľnosťou bez štipky originálnych nápadov a priemerným vizuálom nedokázali s hrou preraziť. V tej dobe si aj ty snáď sahal po niekoľkonásobne lepšom Princovi z Perzie.

8 – State of War

Lepšie sa však do análov slovenskej hernej komunity zapísala realtimová stratégia State of War, na ktorej vývoji sa podieľalo aj michalovské štúdio Cypron. Keď hra v roku 2001 vyšla, tak sa tešila veľkej obľube a po niekoľkých predchádzajúcich počinoch dostala konečne Cypron Studios na výslnie. Grafika na pomery tej doby už pôsobila staromódnejšie, avšak zábavná hrateľnosť postavená na budovaní futuristických základní zabezpečila hre ďalšie dve úspešné pokračovania.

7 – Mutation of J.B.

Väčšia legenda ako samotná hra je už len vydavateľstvo stojace za týmto historickým počinom. Hra vyšla pod záštitou Riki Computer Games, ktoré patrilo pod vydavateľstvo legendárneho slovenského periodika Riki. Išlo o kreslenú point and click adventúru s historicky prvým slovenským dabingom. Hra svojou hrateľnosťou už asi neoslní, no ak tvoje srdce túži po hlase mladého Joža Pročka, dobrodružstvo Johnnyho Burgera je pre teba tou jedinou cestou.

6 – Knights of the Temple II

Druhou záležitosťou na tomto zozname od štúdia Cauldron je aj táto akčná adventúra zasadená do otvoreného sveta. Svojimi kvalitami otestovanými prvým dielom hra o niekoľko úrovni predbieha vyššie spomínanú hru Conan. Lepšia grafika, plynulejšia hrateľnosť a osobité templárske univerzum v spojení s pochmúrnou atmosférou zabezpečili templárskym rytierom slušné hodnotenia, poväčšine sa pohybujúce na úrovni sedmičky.

5 – Vikings Wolves of Midgard

Košičania si už po niekoľkýkrát mohli potvrdiť svoj štatút kvalitného štúdia zameraného na RPG, často pripomínajúce legendárne Diablo. Poslednýkrát na hernom poli uspeli s kúskom Shadows: Awakening, no my skôr holdujeme RPGčku z roku 2017. Vikingská atmosféra a mrazivý sever, zábavná hrateľnosť, kopa predmetov a s tým spojené objavovanie sveta, no a v neposlednom rade nespočené hodiny strávené v zábavnom kooperačnom režime upevnili postavenie Games Farm aj mimo slovenského trhu.

4 – Vaporum

Za vynikajúcim dungeon crawlerom stojí štúdio Fatbot Games a nielen podľa hodnotení ide o jednu z najlepších hier, za ktorými stali Slováci. Vaporum dokázalo pred dvoma rokmi oživiť žáner krokovacích RPG svojim steampunkovým prístupom a vycibrenou atmosférou budovanou originálnym prostredím. Hra si vďaka odmeňujúcej hrateľnosti v mnohých prípadoch odniesla hodnotenia od osmičky a vyššie.

3 – Spellcross

Je škoda, že takto kvalitná ťahovka to v dobe kedy vyšla mala tak nesmierne ťažké. V našich končinách je práve hra Spellcross považovaná za jednu z najvýznamnejších hier tejto kultúry, a to aj vďaka dobovým nadpriemerným hodnoteniam. Náplňou hry bolo taktizovanie s bodmi, ktoré umožňovali pohyb alebo útok s vojenskými jednotkami na dvojrozmernej mape. Spellcross môžeš považovať za pomyselného predchodcu XCOM.

2 – Kult: Heretic Kingdoms

Pred Games Farm východniari vydávali svoje akčné RPGčka pod značkou 3D People. Písal sa rok 2004 a po upadnutí emócií z druhého Diabla svetlo sveta uzrela podobná záležitosť s farebnejšou a krajšou grafikou. Išlo o skvelé a hlavne nečakané oživenie izometrického žánru, vďaka čomu hra v našich končinách získavala vysoké hodnotenia. S prižmúrením oboch očí je táto košická pecka hrateľná aj dnes.

Nenechaj si ujsť
Skyrim je tu s nami už 8 rokov a vďaka tomuto módu vyzerá reálnejšie ako hocikedy predtým
1 – Beat Saber

Hra pôvodne vydaná českým štúdiom, na ktorej pracovali Slováci sa dnes už radí medzi národné klenoty a právom je Beat Saber považovaný za ten pravý dôvod investície do VR. Hru sprevádza nesmierny komerčný úspech, niekoľko prestížnych ocenení a aj preto ju považujeme za klenot slovenského zábavného priemyslu. Jednoznačne svetovo najúspešnejší titul na tomto zozname.