Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Vedci z Brazílie sú na správnej ceste, aby v budúcnosti minimalizovali našu závislosť na darcovstve orgánov. Podarilo sa im totižto za pomoci 3D biotlače vytlačiť funkčnú mini-pečeň, ktorá funguje veľmi podobne ako reálna ľudská pečeň.

Portál Futurism priniesol správy o tíme brazílskych vedcov, ktorý zaznamenal ohromný úspech. Podarilo sa im totižto za pomoci biotlače vytlačiť funkčnú mini-pečeň, ktorá už teraz dokáže plniť niektoré funkcie reálnej ľudskej pečene, vrátane tvorby bielkovín, ukladania vitamínov a vylučovania žlče. Svoje úspechy patrične popísali vo vedeckej štúdii uverejnenej žurnálom Biofabrication.

Nová technika biotlače sa pričinila o to, že nové mini-orgány vydržia dlhšie ako predchádzajúce pokusy

V procese biotlače museli vedci kultivovať a preprogramovať ľudské kmeňové bunky. Následne ich mohli vytlačiť vo vrstvách, čím nakoniec vytvorili tkanivo. Namiesto toho, aby tlačili bunky jednu po druhej, vedci vyvinuli novú techniku. Tá zahŕňa zoskupovanie buniek do zhlukov, čo vedie k tomu, že tlačené mini-orgány vydržia oveľa dlhšie ako pri pokusoch zahŕňajúcich predchádzajúce techniky.

Tieto zhluky buniek sa potom zmiešajú s hydrogélom podobným bio-inku a sú vytlačené do trojrozmernej mriežky. Aj keď mini-pečeň už teraz dokáže vykonávať viaceré funkcie reálnej pečene, vedci sú bohužiaľ ešte stále vzdialení od vytvorenia skutočnej pečene, ktorá by dokázala fungovať v plnom rozsahu.

„V tejto fáze ešte [bunky] nie sú tkanivom, pretože sú rozptýlené, ale ako ukazuje naša štúdia, už majú schopnosť vyčistiť krv od toxínov či produkovať a vylučovať albumín [proteín produkovaný iba v pečeni]“ uviedol hlavný autor článku Ernesto Goulart pre agentúru Agência FAPESP.

V budúcnosti by sme sa mohli zbaviť závislosti na darcovstve orgánov

Hoci sú vedci ešte stále vzdialení od svojho cieľa, je potrebné povedať, že sú na správnej ceste, aby v budúcnosti minimalizovali našu závislosť na darcovstve orgánov. Minimálne v oblasti darovania pečene. Výhodou biotlače pečene je fakt, že kmeňové bunky pochádzajú od samotného pacienta. Vďaka tomu nehrozí, že jeho telo orgán zamietne.

Mayana Zatz, jedna z autoriek článku uverejneného v žurnále Biofabrication pre agentúru Agência FAPESP dodala: „Ešte musíme dosiahnuť viacero etáp, kým získame kompletný orgán, no sme na správnej ceste k veľmi sľubným výsledkom.“ Vedci tak svoje pokusy urobili v malom merítku a už teraz rozmýšľajú nad rozšírením objavu. Pri dostatočnom financovaní by im to podľa Ernesta Goularta malo podariť.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú